Nejzvláštnější zvířata a tvorové světa
Naše planeta je osídlená dost bizarními a udivujícími tvory i bez toho, že bychom si museli o nich něco vymýšlet. Zde je jen hrstka z nejvýstřednějších tvorů, které jsou lidstvu známy.
Aye-aye je rodák z Madagaskaru, který zkombinoval zuby hlodavců s dlouhým, tenkým prostředníčkem. Je největším nočním primátem na světě a je charakteristický svou unikátní metodou v hledaní jídla. Pomocí sluchu hledá ve stromě červy, pak vyhlodá do stromu díru a zasune tam prodloužený prostředníček, pomocí kterého červa výtáhne.
Tamarín císařský (Tamarín vousatý) je primát, pravděpodobně pojmenován pro jeho podobnost s něměckým císařem Wilhelmem II. Jméno vzniklo jako vtip, ale uchytilo se a stalo se oficiálním odborným názvem.
Opice Saki s bílou tváří je typ novodobé opice nalezené v Brazíli, Francouzské Guinei, Guayaně, Surinamu a Venezueli. Živí se výhradně ovocem, ale také ořechy, semínky a hmyzem.
Tapíři jsou velcí zvídaví savci, trochu se podobající praseti, s krátkým, chápavým rypákem - schopným držet různé věci tak, že kolem ní svůj rypák obtočí. Vyskytují se v džungli a zalesněných oblastech.
Slunečního medvěda (medvěd malajský) nalezneme hlavně v tropických deštných pralesech v Jižní asii. Pokud se postaví na zadní, mohou dosahovat výšky až 4 stopy (1,2 metru) a jsou nejmenším známým žíjícím druhem medvěda. Kvůli jejich malému vzrůstu bývají často nazývání "psím medvědem".
Sliznatka je mořský obratlovec, vyvolávajíci spory o tom, zda ji považovat za rybu či nikoliv. Její neobvyklé stravovací návyky a schopnot vytvářet sliz vedly k tomu, že je sliznatka považována za "nejodpornější" mořské stvoření.
Krtek hvězdonosý je malý severoamerický krtek, vyskytující se ve východní Kanadě a na severovýchodu Spojených států. Žije ve vlhkých nížinných oblastech a žíví se malými bezobratlovci, vodním hmyzem, červy a měkkýši. Jako náruživý plavec se zdržuje podél říček a rybníků.
Axolotl je obecně nejznámější mexickou hrázní ještěrkou. Představitelé tohoto druhu pocházejí z jezera u Mexico City. Axolotli jsou často zkoumáni při vědeckých výzkumech, protože mají schopnoti regenerovat tělesné části.
Nártouni jsou primáti s enormě velkýma očima a dlouhýma nohama. Jejich chodidla mají značně prodloužené nártové kosti, což určilo jejich pojmenování. Jsou zásadně hmyzožraví, chytají hmyz tak, že na něj skočí. Je známo, že loví také hady a ptáky. Když skáčou ze stormu na strom, jsou nártouni dokonce schopni chytit ptáka za letu.
Ještěrka s krčním límcem (Agama) - známá tako jako Límcový ještěr nebo Límcový drak - byla pojmenována podle velikého límce z kůže, který má umístěný za hlavou, podél krku. Krční límec je spojený chrupavčitými trny. Když je ještěr vystrašený, otevře tlamu, ukáže její světle růžový nebo žlutý obsah a zároveň roztáne límec ze světle oranžové nebo červené kůže. Límec také napomáhá udržovat jeho tělesnou teplotu.
Narval je arktický vodní savec, jeden ze dvou druhů bílé velryby - ta druhá je běluha mořská. Nejviditelnější charkteristikou narvalího samce je jeho vyjímečně dlouhý tesák, řezák který vyčnívá z levé půlky jeho horní čelisti a vytváří levotočivou šroubovici.
Představovat někomu zeleného Shreka by bylo nošením dříví do lesa.
zdroj: http://www.lifeinthefastlane....
Související články
- Zvěř na Madagaskar přicestovala na mořské vlně
- Paradox slabého, mladého Slunce
- O původu organiky na Zemi
- Biologický řetězec horských průsmyků
- Zastavíme vykořisťování rybí populace
- Čím včely sterilizují své úly
- Sloni v Africe vytváří nové skupiny rodin
Články z rubriky Planeta, přiroda,
« pravěké bakterie Malí brouci »