Náklad včely bez žihadla
Včely, představitele vymřelého druhu Proplebeia dominicana, které neměly žihadlo, objevili vědci s nákladem pylu na zádech v kousku jantaru z epochy miocénu.
Santiago Ramirez (Santiago R. Ramírez), biolog z Harvardské univerzity (Harvard University), společně se svými kolegy, zkoumajícími nález, potvrdil, že v něm získali i vzorek pylu pravěké orchideje.
Biologové zjistili, že vzorek obsahuje dokonale zachochovaný pyl orchideje z druhu Meliorchis caribea (rovněž už vymřelé). Když ji prozkoumali, mohli vědci upřesnit některé části evoluce orchidejí.
Takže, porovnáním získaných údajů s výsledky jiných výzkumů se podařilo objasnit, že "nejmladší" společný předek všech orchidejí pochází z období před 76 až 84 milióny let. Kromě toho, pomocí nepřímých metod byl potvrzen fakt, že obzvlášť bouřlivá evoluce orchidejí začala po globálním K-T vymírání, po kterém počet jejich druhů prudce vzrostl a k současnosti dosáhl počtu 25-30 tisíc.
Badatelé věnovali taktéž pozornost uspořádání pylu na těle včely. Je to velmi neobvyklý detail: zpravidla se pyl lepí k ústům včely, když jej z jednoho druhu květu orchideje sbírá. Ale u nalezeného jedince se pyl přilepil na záda. Svědčí to o tom, že kvítek Meliorchis caribea měl takový tvar, že pro sběr jeho «úrody» se musela včela do něj ponořit celá.
Nález je pozoruhodný také tím, že představuje přímý důkaz vzájemného působení rostlin a opylujícího hmyzu té doby.
zdroj: http://www.nature.com/news/20...
Související články
- Zvěř na Madagaskar přicestovala na mořské vlně
- Paradox slabého, mladého Slunce
- O původu organiky na Zemi
- Magnetické vlastnosti u plynů
- Biologický řetězec horských průsmyků
- Původní zdroj lidské malárie
- Zastavíme vykořisťování rybí populace
Články z rubriky Planeta, přiroda, Vynálezy,
« Doba ledová Vulkány pro život »