Magnetické vlastnosti u plynů
Po desetiletí debatovali vědci, zda by mohly plyny vykazovat stejné magnetické vlastnosti, jako látky pevné. Nyní, díky MIT vědcům, známe odpověď, kterou je ledové a chladné "ano".
MIT badatelé pozorovali magnetismus v atomických plynech lithia ochlazeného na teplotu okolo 0 °C. Tento pokus reprezentuje předmět sjednocení mezi výzkumem kondenzované látky a polem atomické vědy a laserů, a mohl by ovlivnit oblasti, jako jsou ukládání dat, ale i lékařské diagnózy. Metoda ochlazování laserem, kterou vědci využili, je základní metodou, kterou používají fyzikové ke snížení teploty plynu na teplotou blížící se absolutní nule. Laser v podstatě konsternuje atomy, zpomalí je a tak vlastně teplotu snižuje.
Po počátečním vzrůstání, nadchází srážení, které při kombinaci s rychlostí rozpínání nasvědčuje, že se atomy lithia se staly magnetickými.
"Z celkového teoretického úhlu pohledu je to všechno velmi důležité, protože nám to pomáhá porozumět magnetismu v jeho nejmenším možném měřítku", sdělil Scott Pritchard, MIT profesor a jeden z vedoucích celého experimentu.
Dále také poznamenal, že tento zásadní objev je důležitější spíše v oblasti praktického dopadu, než technického úspěchu a výkonu. Pravdivé je toto mínění hlavně co se týče problematiky ukládání dat, kde velice malé magnetické "zrníčko", jež tvoří paměť počítače, je výsledkem fyzikálních pravidel a zákonů, lépe vysvětlených díky tomuto objevu.
zdroj: http://www.popsci.com/scitech...
Související články
- Původní zdroj lidské malárie
- Protein mDpy-30 spásou medicíny
- Evoluční přemostění propastí mezi druhy
- Vytvořen transparentní aluminium
- Budoucnost regenerace lidských tkání
- Mamuti pobývali v britské přírodě před 14 000 lety
- Nejstarší umělecké dílo Ameriky
Články z rubriky Vynálezy,
« Malárie