Ostrov holohlavého krále otevírá konzulát v pivnici
Chceme vám vyprávět poutavý příběh. Je v něm hodně věcí, které chytají za srdce. Je tady i zákaz kouření tabáku, i staříci – vynálezci z pivnice. I malinkaté království na neobydleném ostrově se samozvanými vladaři. I rytíři se zbankrotovanými spisovateli vědecko-fantastické literatury. Prostě, všechno, po čem prahne zvědavá duše.
Červen 1. je „historický den“: ve Velké Británii vstupuje v platnost nemilosrdný zákaz kouření na všech veřejných místech, včetně barů a restaurací. Přesto Bob Beech, majitel bistra Wellington Arms v Southampton, doufá, že jeho klienti budou moci kouřit jako dříve – věří, že našel mezeru v novém zákoně a je rozhodnut využít ji.
Beech chce svůj hostinec prohlásit za teritorium jiného státu – za opravdové oficiální velvyslanectví malinkého království Redonda – ostrova o rozloze 2,5 kilometrů čtverečních v Karibském moři.
V případě úspěchu southamptonský Wellington Arms se stane jediným hostincem a veřejným místem ve Velké Británii, kde kuřáci budou moci klidně kouřit i po 1. červnu. Kromě toho, Beech by mohl klientům nabídnout daleko levnější nápoje, protože „zahraniční“ hospůdka bude osvobozena od DPH.
Zástupkyně britského ministerstva zdravotnictví (Department of Health — DH) potvrdila, že pokud pub získá diplomatický status velvyslanectví, národní zákaz kouření se ho týkat nebude.
Přesto všechno, se samotným královstvím Redonda to neprobíhá tak hladce, jak by majitel hostince chtěl: na právo být vládcem ostrova si dělá nárok šest až devět lidí, samozřejmě, že i různých příběhů o získání tohoto kousku země existuje několik.
Mimochodem to, že tento zbytek vyhaslého vulkánu, který se tyčí do výšky téměř 300 metrů nad úroveň moře, objevil v roce 1493 Kryštof Kolumbus, nikdo nevyvrací.
Není popírán ani fakt, že v XIX. století tento neobydlený ostrov obsadili Angličané, a že prvním králem Redondy sám sebe prohlásil v roce 1865 bankéř Matthew Dowdy Shiell, který sem připlul ze sousedního ostrovu Montserrat (Montserrat).
V roce 1880 Shiell předal otěže vlády ostrova (přesněji – daroval je na 15 let) svému synovi – jmenovci (Matthew Phipps Shiell), britskému spisovateli sci-fi.
Říká se, že svůj titul bral velmi vážně a začal si říkat král Filip (King Felipe).
Shill ml. vládl na Redondě až do roku 1947, potom ale daroval čestný titul krále Terencovi Armstrongovi (Terence Ian Fytton Armstrong), básníkovi a spisovateli, který se proslavil pod pseudonymem John Gawsworth.
A především díky Gawsworthovi, který se stal králem Juanem I (King Juan I), o další historii Redondy vznikly různé výklady – John několikrát prodává svůj titul, protože několikrát zbankrotoval, anebo jím obdarovává kde koho.
Jak se říká, ostrov prošel rukama spisovatelů a nejen to, ale my se nebudeme dále zabývat těmito peripetiemi. Dodáme jen, že do roku 1912 byl ostrov osídlen dělníky, kteří sbírali ptačí trus, ze kterého se vyráběla hnojiva.
No a v současné době hlavními uchazeči o trůn jsou král Leo (King Leo) a samozvaný a v roce 1998 korunovaný král Robert Holohlavý (King Robert the Bald).
Poslední, kdo nás teď bude zajímat, je 60 letý Kanaďan Bob Williamson, který žije a píše romány v Antigua a který je navštěvován ve svém království na jachtě. On si tak jednou připlul na Redondu s asi padesáti lidmi a prohlásil se za vládce ostrova.
Své přátele, prezidenty ostrova (a je jich kolem stovky), například Edwarda Eldera (Edward Elder), král Robert Holohlavý dokonce pasuje na redondské rytíře. A Edward Elder je stálým hostem southamptonského hostince Wellington Arms, kterým jsme začali toto vyprávění. V tomto měsíci Elder pasoval na rytíře i majitele pivního zařízení Beeche, prostě má takovou pravomoc.
A tak jsou tady dva obyvatelé Redondy, kteří se snaží otevřít ve Velké Británii diplomatickou misi svého království, aby mohli neomezeně kouřit. „Chceme změnit hostinec na velvyslanectví co nejdříve, - oznamuje Bob Beech. - Najal jsem skupinu právníků, kteří v současné době studují zákony, které se týkají získávání nových statutů“.
Přesto Redonda od roku 1967 je teritoriem, které patří ostrovnímu státu Antigua a Barbuda ve Východní Indii. S nim se redonďané nějak dohodli, ale podle britského MZV „království“ nemá právo mít vlastní velvyslanectví. Tak že nezbývá, než jednoduše přestat kouřit.
Související články
- Vzpomínky existují, i když zapomínáme
- Jak souvisí kvalita spánku s kvalitou života
- Koupání a tisíce zraněných dětí ročně
- Přizpůsobivost mozku dospělého člověka
- Opice i lidé rozeznávají obličeje stejně
- Bude planeta jedním velkým městem
- Kvantová teorie může vysvětlit zbožná přání
Články z rubriky Společnost, lidé,
« Zhasnutí Londýna Upovídanost »