Opice i lidé rozeznávají obličeje stejně
Badatelé z výzkumného střediska Yerkes National Primate Research Center, Emory University poprvé demonstrovali, že lidé a opice by mohly sdílet specifický mechanismus vnímání pro rozpoznávání mezi mnohými obličeji, které každý den potkávají.
Lidé i ostatní společenští primáti potřebují rozeznávat jednotlivce a rozlišovat tak mezi příbuznými a těmi, kteří příbuzní nejsou, mezi přáteli a nepřáteli i mezi spojenci a soupeři, - uvedl vedoucí výzkumu Robert R. Hampton. Náš výzkum ukazuje, že tato schopnost, která se u předchůdců lidí rozvinula pravděpodobně před 30 milióny nebo více lety, by mohla být sdílena s opicemi, Rhesus Monkey (Macaca mulatta).
Tato pozoruhodná způsobilost rozeznávání mezi tisíci obličeji, vychází z naší citlivosti k jedinečnému uspořádání či rozvržení obličejových rysů. "Jelikož se každý obličej skládá z několika společných rysů, jako jsou oči, nos pusa, atd. - pouze jednoduché rozpoznání takové sestavy rysů by nám samo o sobě nepovolilo rozpoznat určité obličeje mezi takovým množství, jež denně běžně potkáváme, řekl dále doktor Hampton. "Je to naše schopnost vnímat drobné odlišnosti u obličejové části a tím rozpoznávat obličeje, které známe, od tisíce dalších", vysvětluje dále.
Doktor Hampton a jeho kolegové použili takzvaný Thatcher efekt (podle britské předsedkyně vlády Margaret Thatcher, jejíž obrázek byl použit k zjištění, jaký systém vnímání k rozlišení mezi sebou používají opice.
Ve studii představili badatelé čtyřem opicím ve věku čtyř let šest obrázků různých opic. Dále badatelé obrázky "thatcherizaovali " , tzn. obrázky sestavili tak, aby oči a pusa byly ve vztahu ke zbytku obličeje v obrácené poloze. Opicím pak ukazovali obrázky, které byly natočeny správně, i ty, na kterých byly obličeje obráceně, do té doby, než byli opice obrázky znuděné. Poté výzkumníci ukázali opicím ony thatcherizované obrázky, a právě u těch, jež byly otočeny kolmo, byly opice nesmírně překvapené a doslova jimi byly uchvácené. Naopak u thatcherizovaných obrázků, u kterých bylo otočeno vše, u těch opice zůstaly naprosto klidné.
Takový výsledek je velice podobný k reakci na Thatcher efekt u lidí. Pokud jsou totiž oči a pusa otočeny, a tak tedy zdeformovány, lidé překvapivě zpracovávají onu obrácenou verzi obrázku více jako soubor rysů, navzdory tomu, že se jedná pořád o thatcherizovaný obrázek. Nicméně pokud se jedná o thatcherizovaný obrázek, u něhož jsou oči a pusa v neobrácené pozici (tedy směrem dolů, tak jak je tomu normálně), pak se takový obrázek zdá lidem až groteskní a zřetelně u něj vidí, že oči a pusa jsou otočené.
Doktor Hampton tak uzavírá, že dávní primáti tak očividně dokázali velice dobře rozeznávat obličeje ještě předtím, než se na planetě objevili lidé. Studie byla uvedená v online čísle vydání Current Biology.
zdroj: http://www.sciencedaily.com/r...
Související články
- Zvěř na Madagaskar přicestovala na mořské vlně
- Biologický řetězec horských průsmyků
- Hudba dešťových kapek v pyramidách
- Vzpomínky existují, i když zapomínáme
- Evoluční přemostění propastí mezi druhy
- Jak souvisí kvalita spánku s kvalitou života
- Koupání a tisíce zraněných dětí ročně
Články z rubriky Společnost, lidé, Tajemství firmy,
« Částí těla Přizpůsobivost »