Kvantová teorie může vysvětlit zbožná přání
Lidé vždy nedělají jenom racionální rozhodnutí. Často se navzdory logickým důvodům vydávají cestou zbožných přání. Příčiny, které je k této volbě vedou, byly dlouhá desetiletí neobjasněné. Tento paradox se podařilo objasnit pomocí kvantového modelu pravděpodobnosti.
Studie možnosti využití kvantového modelu pravděpodobnosti se zabývala hrou Vězňovo dilema, která ukazuje, že přebíhání je racionální volbou. V této hře dosáhne vyšších výnosů, ten, kdo se rozhodne přeběhnout, než pokud spolupracuje. Nicméně, pokud spolupracují oba hráči, jsou jejich výnosy vyšší než v opačném případě.
Další studie se zabývala otázkou, zda se lidé připojí ke hře, v níž je padesátiprocentní naděje na vítězství. V případě výhry získají 200 dolarů, prohrají-li, o 100 dolarů přijdou.
Alternativní rámec modelu rozhodování tohoto druhu, založený na kvantové pravděpodobnosti, představili (tady je v PDF) Emmanuel M. Pothos ze Swanseaské univerzity (University Of Wales - Swansea) ve Velké Británii a Jerome R. Busemeyer z univerzity v Indianě (Indiana University) ve Spojených státech. Kvantové mechanismy slouží k objasňování paradoxů z klasického úhlu pohledu. Je tedy možné, že kvantová teorie může napomoci také k objasnění psychologických paradoxů.
V posledních letech výrazně stoupl počet odborníků, zabývajících se touto problematikou. Snaží se ji aplikovat v situacích, kde hraje důležitou roli rozpoznávání, jako v soudnictví nebo při procesu vnímání.
Zhruba před dvaceti lety se většina psychologů rozhodla využívat při objasnění procesu rozpoznávání klasický model pravděpodobnosti. Pothos a Busemeyer se ale domnívají, že objevili účinnější metodiku zkoumání. S vynaložením minimálního úsilí odvodili z parametrů problému a známých obecných principů poznání hamiltoniána tak, že jsou všechny kroky psychologicky interpretovatelné a zároveň i prokazatelné.
zdroj: http://www.physorg.com/news15...
Související články
- Vodíkové hospodářství a solární farmy
- Vesmír v rukou studentů
- Vzpomínky existují, i když zapomínáme
- Prozkoumávání podmořského dna
- Nízkorozpočtový fúzový reaktor
- Čerpací stanice i ve vesmíru
- Jak souvisí kvalita spánku s kvalitou života
Články z rubriky Společnost, lidé, Ideje, projekty,
« Nesmrtelný záznam Život »