Čínské války začínaly kvůli ochlazování
Většina ozbrojených konfliktů, které probíhaly ve východní Číně, začaly po ochlazení podnebí. Vědci zaregistrovali tuto souvislost, když zanalyzovali klimatické změny a detaily čínské vojenské historie posledního tisíciletí.
Mezi lety 1000 a 1911 ve východní Číně proběhlo 899 válek. Pro lepší orientaci David Zhang (David D. Zhang), profesor z hongkongské univerzity (University of Hong Kong), se svými kolegy rozdělil toto období na desetiletí a rozčlenil ony časové úseky na tři typy, zvlášť periodu s velmi častými (více než 30 válek), častými (15-30 válek) a méně častými (méně než 15) válečnými konflikty.
Za celou tuto dobu se na severní polokouli vystřídalo šest velkých cyklů oteplování a ochlazování. Je charakteristické, že na sledovaném území, které bylo z pohledu zemědělství nejúspěšnějším, během chladného období klesala i úrodnost a počet hospodářských zvířat.
Jak vědci zpozorovali, všechna čtyři desetiletí s velmi častými, ale také větší část s častými válečnými konflikty spadala do období ochlazování. Vědci dodávají, že zvýšení této bojovnosti začínalo postupně, během 10-30 let po začátku studeného období.
Profesor Zhang uvedl, že v době ochlazování se v Číně nejen častěji bojovalo, ale docházelo také k výměně dynastií. Jak sám vědec podotkl, výsledky bádání udivily i jeho samotného.
Když David Zhang mluví o praktických závěrech své práce, která byla publikovaná v časopise Human Ecology, tak zdůrazňuje, že změny klimatu, které způsobují snížení potravinových a vodních zdrojů, mohou mít podobné působení na lidstvo i v budoucnosti. V důsledku „želízkem v ohni“ se mohou stát i bohaté, ale i vyčerpané regiony.
zdroj: http://www.nature.com/news/20...
Související články
- Vzpomínky existují, i když zapomínáme
- Jak souvisí kvalita spánku s kvalitou života
- Koupání a tisíce zraněných dětí ročně
- Přizpůsobivost mozku dospělého člověka
- Opice i lidé rozeznávají obličeje stejně
- Bude planeta jedním velkým městem
- Kvantová teorie může vysvětlit zbožná přání
Články z rubriky Společnost, lidé,
« Upovídanost poklad vikingů »