Exprese prstových genů u žraloků
Gen, který řídí vývoj prstů, začal být aktivním u prvních čtyřnohých obratlovců zhruba před 365 miliony let - toto naprosto logické tvrzení přijala moderní věda.
Přesto nedávné výzkumy, které provedla skupina profesora Martina Cohna (Martin J. Cohn) z univerzity na Floridě (University of Florida), prokázaly, že k této události došlo o jeden milión let dříve. Ve své práci vědci pozorovali funkci genu Hox, který odpovídá za rozvoj končetin u savců a ryb.
Exprese genu Hox se skládá ze dvou etap. U savců nejprve probíhá vývoj končetin po předloktí a po kolena. Během druhé fáze probíhá další rozvoj, odpovídající, kromě jiného, i za zformování prstů.
Dlouhou dobu se myslelo, že u ryb činnost genu Hox probíhá pouze v prvním stádiu, kdy dochází k formování ploutví. A že druhá fáze už u nich prostě neprobíhá.
Přesto, při zkoumání embryí žraloků vědci objevili aktivitu genu i v druhé fázi, která byla patrná na počátku celého procesu vývoje prstních kůstek. Ale podle prof. Cohna druhá „vlna“ exprese genu Hox není nic unikátního pro čtyřnožce a začala se projevovat velmi dávno - před více než 500 milióny let.
Nicméně bez ohledu na to, žralokům žádné prsty nenarostou. Skupina prof. Cohna to vysvětluje tím, že exprese genu Hox v druhé etapě u žraloků probíhá krátce a to nestačí k úplnému zformování prstů.
Podrobnosti jsou uvedeny v PLoS ONE.
zdroj: http://news.nationalgeographi...
Související články
- Zvěř na Madagaskar přicestovala na mořské vlně
- Paradox slabého, mladého Slunce
- O původu organiky na Zemi
- Magnetické vlastnosti u plynů
- Biologický řetězec horských průsmyků
- Původní zdroj lidské malárie
- Zastavíme vykořisťování rybí populace
Články z rubriky Planeta, přiroda, Vynálezy,
« Starověka stopa Nesmrtelné diamanty »