Tučňáci mrznou díky globálnímu oteplování
Problém není dokonce ani v tom, že mláďata, jejichž peří ještě nepokryla olejová, vodu odpuzující vrstva, moknou. V noci, když teplota okolního vzduchu klesá hluboko pod nulu, mladí papuánští tučňáci a tučňáci kroužkoví začínají zamrzat.
Vědec, zkoumající oceány světa, Jon Bowermaster (Jon Bowermaster) z Washingtonské univerzity (University of Washington) v lednu letošního roku pět dnů mokl a mrzl během lijáků v západní části Antarktického poloostrova. Totéž probíhalo při vyvádění tisíce místních tučňáků.
Připomeňme, že v lednu v Antarktidě panuje pravé léto. V tuto dobu (mimochodem, jako i po zbytek celého roku) obvykle nebývají tak dlouhé a silné deště. Problém není dokonce ani v tom, že mláďata, jejichž peří ještě nepokryla olejová, vodu odpuzující vrstva, moknou. V noci, když teplota okolního vzduchu klesá hluboko pod nulu, mladí papuánští tučňáci a tučňáci kroužkoví začínají zamrzat.
"Mnozí z nich - tisíce a tisíce ptáčat - hynou", - trápí se Bowermaster.
Co s tím dělat, vědci, kteří jsou znepokojeni masovým vymíráním tučňáků po celém světě, zatím nevědí, ale jsou nakloněni ze všeho obviňovat nechvalně známé globální oteplování.
"Tady jen netaje led, hynou zde roztomilá zvířátka, o kterých se na Velké zemi natáčejí filmy, i animované", - dodává Jon.
Svou práci badatelé uveřejnili v časopise BioScience a v tiskové zprávě Washingtonské univerzity.
zdroj: http://news.nationalgeographi...
Související články
- Zvěř na Madagaskar přicestovala na mořské vlně
- Paradox slabého, mladého Slunce
- O původu organiky na Zemi
- Biologický řetězec horských průsmyků
- Zastavíme vykořisťování rybí populace
- Čím včely sterilizují své úly
- Sloni v Africe vytváří nové skupiny rodin
Články z rubriky Planeta, přiroda,
« Nesmrtelní Červi počítají »