Ptáci rozlišují cizí vajíčka pomocí světla
Drozdi zpěvní vyhazují z hnízd vajíčka, která odrážejí světlo jinak, než jejich vlastní. Ptáci ve svých hnízdech odlišují svá vajíčka od podstrčených podle toho, jak vypadají v ultrafialovém nebo vzdáleném modrém světle.
Drozdi zpěvní vyhazují z hnízd vajíčka, která odrážejí světlo jinak, než jejich vlastní. Ptáci ve svých hnízdech odlišují svá vajíčka od podstrčených podle toho, jak vypadají v ultrafialovém nebo vzdáleném modrém světle. Tyto výsledky byly publikovány v časopise Biology Letters skupinou zoologů, kteří zkoumali drozdy zpěvné Turdus philomelos.
Vědci podstrkávali do ptačích hnízd jejich vlastní vajíčka, obarvená různými barvami od modré až po červenou. Drozdi vyhazovali z hnízda ta vajíčka, která odrážela ultrafialovou nebo vzdálenou modrou barvu jinak, než neobarvená vajíčka.
Vedoucí projektu Mark Hauber z Univerzity v Aucklandu na Novém Zélandu (The University of Auckland) si myslí, že drozdi mohou využívat svou schopnost rozlišovat barvu skořápky nejen k určování "parazitních" vajec. Vědec předpokládá, že anomálie v rozvoji embrya mohou mít vliv na schopnost vajec odrážet světlo. Tím, že vyhazují "divná" vajíčka z hnízda, si ptáci ponechávají pouze zdravá mláďata. Přesto tato hypotéza zatím nebyla potvrzena žádnými vědeckovýzkumnými údaji.
Zrakový aparát ptáků se podstatně liší od zrakového aparátu lidí. Ptáci jsou schopni odlišovat velké množství barev. Ale z druhé strany, díky specifickému uspořádání očí mají menší pole stereoskopického vidění.
Související články
- Zvěř na Madagaskar přicestovala na mořské vlně
- Paradox slabého, mladého Slunce
- O původu organiky na Zemi
- Biologický řetězec horských průsmyků
- Zastavíme vykořisťování rybí populace
- Čím včely sterilizují své úly
- Sloni v Africe vytváří nové skupiny rodin
Články z rubriky Planeta, přiroda,
« Mravenci Krávy »