Prapříčina smrtelných vlastností vosího jedu
Desítky tisíc druhů vos kladou svá vajíčka do těl housenek. "Náhradní rodiče" zpočátku paralyzují a pak je nechávají jako výživu potomstvu. Vědci zjistili, jakou úlohu v tomto strašném příběhu hrají pravěké viry.
Desítky tisíc druhů vos kladou svá vajíčka do těl housenek. "Náhradní rodiče" zpočátku paralyzují a pak je nechávají jako výživu potomstvu. Vědci zjistili, jakou úlohu v tomto strašném příběhu hrají pravěké viry.
Společně s vajíčky do těl housenek vosy vstřikují toxiny - jedy, které se do jisté míry podobají virům. Ty nejen že "bortí" imunitní systém motýlích larev, aby se nemohly bránit útoku, ale také je paralyzují, aby se nemohly zakuklit (což by mohlo způsobit úhyn budoucího potomstva).
Dlouhou dobu si vědci lámali hlavu nad tím, kde se u vos vzaly toxiny s takovými vlastnostmi. Vždyť housenky nejen že se nestaví na odpor proti napadení, ale dokonce i chrání vylíhnuté vosí larvy, jako zombie.
V sedmdesátých letech entomologové zkoumali jedy pomocí elektronického mikroskopu a zjistili, že se neobyčejně shodují s viry (dvou spirálovitá DNA, uzavřená do bílkovinného obalu), přitom vznikaly ve vaječnících vos.
Další analýza toxinů ukázala, že větší část jejich genetického materiálu je přece jen zachována z DNA vos, ale ty vměstky, které byly "doplněny", nejsou podobné těm, které kódují bílkoviny, využívané viry.
Spory o tom, zda jsou toxiny výsledkem symbiotického vzájemného působení virů a vos, nebo zda představují "vynález" samotného okřídleného hmyzu, pokračují.
V minulém roce vědci z francouzského Národního vědecko-výzkumného centra (Centre national de la recherche scientifique) provedli nové genetické výzkumy toxinů, získaných přímo z vaječníků vos, a dospěli k velmi zajímavému závěru.
Skupina Jeana-Michela Drezena (Jean-Michel Drezen) zkoumala jedy tří druhů vos a porovnala získané údaje s DNA známých virů, napadající právě hmyz.
Bylo zjištěno, že 22 genů se shodovalo s materiály z pravěkého společenství virů, které jsou nazvány jako nudivirusy (nudivirus). Další pokusy dokázaly: právě tyto geny kódují klíčové strukturální bílkoviny vosích toxinů.
Francouzští entomologové si myslí, že před milióny lety nudivirus nakazil blanokřídlé. Postupem času se jeho DNA stala součástí genu vos.
Důsledkem toho vznikla oboustranně výhodná spolupráce: bodavý hmyz získal možnost klást vajíčka do housenek, a virus - získal možnost replikovat se ve vaječnících vos (uvnitř housenek to už není schopen provést, protože vše, co k tomu potřebuje, zůstává uvnitř vosy).
Pravděpodobně druhý typ virů (ty, které tyto geny neobsahují) se objevily jako výsledek symbiózy s nějakým jiným pravěkým druhem virů, které v současné době již neexistují, proto také není možné provést další výzkum.
zdroj: http://sciencenow.sciencemag....
Související články
- Zvěř na Madagaskar přicestovala na mořské vlně
- Paradox slabého, mladého Slunce
- O původu organiky na Zemi
- Biologický řetězec horských průsmyků
- Pacienti s poruchou vědomí mohou se učit
- Vzpomínky existují, i když zapomínáme
- Přeměna lidského tuku v kmenové buňky
Články z rubriky Planeta, přiroda, Medicína, zdraví,
« Makak a kameny Prosopagnosie »