Přeměna lidského tuku v kmenové buňky
Používáním zbytků z liposukcí pacientů, vědci přeměnili lidský tuk na kmenové buňky, jak ukazuje nová studie. O Podrobnostechtéto technologie více Joseph Wu a Michael Longaker.
Tato nová metoda přeměny lidského tuku je opravdu účinnější, než předchozí metoda, při které se používali buňky pokožky, uvádějí dále badatelé. Pokroková technologie za použití lidského tuku je asi tak dvakrát rychlejší a účinnější, dodal Joseph Wu ze Stanfordské univerzity (Stanford’s School of Medicine), hlavní autor studie.
Objevení by mohlo také napomoci zabránit dalším sporům vzniklé kvůli používání kmenových buněk z lidských embryí.
Lidský tuk je "hojným přírodním a obnovitelným zdrojem", uvedl plastický chirurg Michael Longaker ze Stanfordské univerzity (Stanford University), jehož pacienti mu po provedené liposukci darovali svůj tuk na výzkum.
Longakerova představa do budoucna spočívá v tom, že by doktoři mohli být schopni použít tuk pacientů k "pěstování" nových tkání a orgánů pro další pacienty.
Reprogramované buňky, jiným názvem indukované pluripotentní kmenové buňky (Induced pluripotent stem cells) neboli iPS buňky, jsou schopné přeměny ve většinu typy buněk v těle. Již dřív na Kalifornské Univerzitě (University of California) podařilo se přeprogramovat buňky kůže na kmenové buňky.
Vědci se doslova nemohou dočkat, až tyto buňky obdrží k dalšímu studiu onemocnění, a doufají, že jednoho dne je budou moci použít k "pěstování" nových tkání a náhradě orgánů.
zdroj: http://med.stanford.edu/ism/2...
Související články
- Pacienti s poruchou vědomí mohou se učit
- Vzpomínky existují, i když zapomínáme
- Model mozku místo zvířecích experimentů
- Původní zdroj lidské malárie
- Protein mDpy-30 spásou medicíny
- Transpozony - pohybliví genomoví paraziti
- Jak souvisí kvalita spánku s kvalitou života
Články z rubriky Medicína, zdraví,
« Model mozku Vzpomínky »