Neznámý gigantoraptor zahynul mladý
Když paleontologové odkryli „zlomky“ tohoto tvora, pomysleli si, že mají před sebou opět nějakého dalšího slona nebo dinosaura. A možná byli i zklamaní. Naštěstí se ukázalo, že to není slon, ale gigantický polopták - na pohled neohrabaný tučňák, ale silnější než bouřňák. Takže, kdyby viděl tohoto opeřence spisovatel fantastické literatury, určitě by mu došla slova. Zato paleontologové se nenechali vyvést z rovnováhy a slova našli – a velmi mnoho.
Zkamenělé kosti tohoto stvoření byly nalezeny už v dubnu 2005. Na první pohled se pozůstatky něčím podobaly částem kostry tyranosaura, ale trpěliví výzkumníci pravěkých zvířat přece jen rozhodli, že je podrobněji prozkoumají. Čím déle se výzkumem zabývali, tím více se divili.
Popis tohoto druhu sestavovala skupina vědců pod vedením Xinga Xua (Xing Xu) z institutu geologie a paleontologie Čínské akademie věd (Institute of Geology and Palaeontology), specialisty, kterého už známe z výzkumu okřídlených ještěrek.
Ukázalo se, že zvířátko nebylo zrovna nejmenší: na délku mělo 8 metrů a okolo 5 metrů na výšku. Stručně, rozměry byly prakticky jako u slona, ale váha nic moc: celkem „jen“ 1,4 tuny. A více podobností nenajdeme, protože jestli tento exemplář někomu byl podobný, tak pouze ptákům, ale co do rozměrů převyšoval i toho nejhroznějšího.
Tvor, který byl pojmenován Gigantoraptor erlianensis, se přímo dožaduje zařazení mezi ptáky: nemá zuby, ale zobák (sice více připomínající želví, než ptačí), přední končetiny jsou nevyvinuté a zjevně byly pokryty peřím, čili něco jako křídla. Je zřejmé, že mu ale nepomáhaly létat, protože vyzvednout takovou horu masa do vzduchu by bylo složité i při daleko dokonalji vyvinuté aerodynamice.
Nicméně, peří tady nebylo pro nic za nic. Za prvé, bylo potřebné, jako i některé rohy, hřebeny a lemy, jako okrasa, což není nedůležité. Za druhé, jak tvrdí doktor Xu, peří dovolovalo Gigantoraptor erlianensis uchovávat vajíčka v teple.
Paleontologie měla vždy povědomí o tom, že v průběhu evoluce draví dinosauři získávali rysy ptáků a při tom se zmenšovali. Ale gigantoraptor byl naopak z jakéhosi důvodu neobyčejně mohutný. A vůbec, jak tvrdí Xu (a určitě mu můžeme věřit), že tento tvor je největší ze všech, kteří kdy nosili peří.
Mimochodem, co se týče gastronomických preferencí, taky není vše jasné: mezi Gigantoraptory erlianensis najdeme jak „dravé“, tak i „býložravé“ jedince. Například, na první případ ukazují ostré a dlouhé (přibližně 20 centimetrů) drápy, ale také mohutné nohy, na kterých nebylo složité dohonit oběť. Ale malá hlava na dlouhém krku naopak dokazuje, že dinosaurus patří k druhům s rostlinnou potravou.
Takže, máme před sebou zvíře jakéhosi „přechodného“ období mezi býložravci a masožravci, ale také mezi dinosaury a ptáky. A zatím není úplně jasné, jaké místo v evoluci zaujímá, a ani žádné paleontologické rozbroje se jeho objevením nerozpoutaly.
A celkově, tento nález je komentován docela zdrženlivě, protože vlastně není zcela jasné, zda objevený gigantoraptor je jakýmsi „chybějícím článkem“ nebo naopak, zda nezkomplikuje celý dosavadní obraz.
Badatelé tvrdí, že patří ke stejné čeledi, jako zloději vajec – k relativně malým dinosaurům, i největší z nich ale byli 35 krát lehčí než Gigantoraptor erlianensis.
Gigantoraptor zahynul v mladém věku z neznámé příčiny. Bylo mu 11 let.
Tak tolik podrobností o gigantickém poloptákovi nám vědci sdělili. Bohužel, ale není známo, zda tohle monstrum umělo cvrlikat. Budeme doufat, že svět na vyjasnění tohoto složitého problému uvolní další prostředky pro bádání.
Související články
- Zvěř na Madagaskar přicestovala na mořské vlně
- Paradox slabého, mladého Slunce
- O původu organiky na Zemi
- Magnetické vlastnosti u plynů
- Biologický řetězec horských průsmyků
- Původní zdroj lidské malárie
- Zastavíme vykořisťování rybí populace
Články z rubriky Planeta, přiroda, Vynálezy,
« Panda roste Ztratilo se jezero »