Nástroje prvních jeskynních lidí na planetě
Naši vzdálení příbuzní hominidi, kteří patří k rodu Homo, začali žít v jeskyních asi před 2 milióny lety, tj. podstatně dříve, než jsme si na základě předcházejících nálezů mysleli.
Naši vzdálení příbuzní hominidi, kteří patří k rodu Homo, začali žít v jeskyních asi před 2 milióny lety, tj. podstatně dříve, než jsme si na základě předcházejících nálezů mysleli. Objev učinila mezinárodní skupina vědců pod vedením Michaela Chazana, ředitele archeologického centra univerzity v Torontu (Archaeology Centre).
Vykopávky v jeskyni Wonderwerk v JAR probíhají od 40. let minulého století. Tato jeskyně je známá tím, že v ní byly nalezeny stopy člověka v jeho nejranější epoše. Tak např.: jsou zde nástěnné malby staré 10 tisíc let. Ale vědci postupně "nahlížejí" za nové a nové horizonty, sahající dál do minulosti.
Tak např. archeologové teď získali několik nevelkých kamenných nástrojů z vrstvy, jejíž stáří se odhaduje na 2 milióny let. K určení stáří byly mimochodem použity dvě nezávislé metody.
Geologické údaje potvrzují, že tyto nástroje sem byly přineseny právě předky člověka rozumného, a že se do jeskyně nedostaly z vnějšího světa, řekněme, proudem vody.
Badatelé vysvětlují, že nejstarší známé nástroje (nalezené v Etiopii) pocházejí z období před 2,4 milióny lety. Takže kamenné hroty a bodce ve Wonderwerku nejsou nejstaršími na světe. Nicméně představují nejstarší důkaz přechodu lidí k životu v jeskyních.
Nejpravděpodobnějšího kandidáta na majitele těchto nástrojů vědci pojmenovali Homo habilis.
zdroj: http://www.sciencedaily.com/r...
Související články
- Vzpomínky existují, i když zapomínáme
- Jak souvisí kvalita spánku s kvalitou života
- Koupání a tisíce zraněných dětí ročně
- Přizpůsobivost mozku dospělého člověka
- Opice i lidé rozeznávají obličeje stejně
- Bude planeta jedním velkým městem
- Kvantová teorie může vysvětlit zbožná přání
Články z rubriky Společnost, lidé,
« Barevné rozdíly Chemické zbraně »