Jak změnil střelný prach svět
Ironií je, že k vynálezu střelného prachu, do příchodu atomové bomby nejnebezpečnější známé zbraně, došlo právě při hledání nesmrtelnosti.
Ironií je, že k vynálezu střelného prachu, do příchodu atomové bomby nejnebezpečnější známé zbraně, došlo právě při hledání nesmrtelnosti.
Experimentování s elixíry prodlužující život, čínští alchymisté kolem roku 850 našeho letopočtu místo lektvaru objevili střelný prach. Jejich třaskavý vynález se mohl stát hlavní součástí jakékoli zbraně používané ve válce, počínaje ohnivými šípy až po pušky, kanóny a granáty.
Střelný prach změnil válečné konflikty po celém světě tím, že ovlivnil způsob boje a posunul jejich hranice, vytvořené v období středověku.
Létající oheň
Po staletí čínští vědci v lékařství experimentovali s ledkem - to je obecný název pro silný oxidační činitel, dusičnan draselný (KNO3), - a pak se jeden pracovitý jedinec rozhodl smíchat jej se sírou a uhlím.
Vznikl tak záhadný prášek, který, jak popsali pozorovatelé v textech z poloviny 9. století, "kouřil a hořel, takže ruce a tváře [vědců] byly popáleny a dokonce dům, ve kterém prováděli pokus, shořel na popel".
Střelný prach byl velmi rychle využit tehdejší panující dynastie Sung v boji proti Mongolům, kteří v té době neustále napadali a sužovali Čínu. Mongolové byli první, kteří podlehli "Létajícímu ohni" - šípům opatřeným trubicí se střelným prachem, ten se vznítil a mohl se sám dostat přes linie nepřátel. Zbraně založené na střelném prachu byli vyvinuty Čínou a zdokonaleny proti Mongolům v dalším století, včetně prvních kanónů a granátů.
Historici tvrdí, že už jen sám psychologický efekt záhadné nové technologie Číně velmi pomohl vyhrávat bitvy proti Mongolům.
Výbušný obchod
Střelný prach zůstal monopolem Číny až do 13. století, kdy věda postupovala po starodávné hedvábné stezce do Evropy a zemí Islámu, kde se stala rozhodujícím faktorem na mnoha rojnicích Středověku.
Od roku 1350 byly kanóny na střelný prach samozřejmostí v Anglických a Francouzských ozbrojených silách, které tuto technologii proti sobě používali za Stoleté války. Ottomanští turci tyto kanóny také použili během jejich úspěšného obléhání Konstantinopole v roce 1453. Nová a mocná zbraň v zásadě způsobila, že tehdejší tradiční zděné opevnění v Evropě, po staletí nedobytné, bylo slabé a bezbranné. Další významnou událostí pro střelný prach bylo jeho využití v ručních střelných zbraních, které se poprvé objevily v polovině 15. století. Tímto způsobem byly vlastně kanóny zmenšeny na příruční velikost. Pušky doslova posunuly zbrojení do rukou jednotlivců, vytvořily novou skupinu vojáků - infanterii - a vedly ke vzniku moderní armády.
Střelný prach je ještě stále základní složkou mnoha moderních zbraní, včetně pušek, přestože už dávno není tou nejsilnější výbušninou, kterou armáda disponuje.
Je zapotřebí oslavit vítězství po vyhrané bitvě? Tak na to je střelný prach to pravé ořechové. Prach je také základní složkou ohňostrojů, které dělají ze 4. července a jiných svátků tak mimořádnou událost. Pro vytvoření vzdušných obrazců v červené, zlaté a modré barvě pyrotechnici naplní tubu střelným prachem, barvící chemikálií a malými kuličkami, které určí tvar a třpyt rakety.
zdroj: http://www.livescience.com/hi...
Související články
- Zvěř na Madagaskar přicestovala na mořské vlně
- Biologický řetězec horských průsmyků
- Hudba dešťových kapek v pyramidách
- Evoluční přemostění propastí mezi druhy
- Opice i lidé rozeznávají obličeje stejně
- Pomocné nástroje jako prodloužené částí těla
- Stvoření umělých mozkových buněk
Články z rubriky Tajemství firmy,
« Měření konstanty Řeč neandrtálců »