Evoluce může být diktována zrakem
Obecně platí, že člověk je to, za co se sám považuje. Ale to může být pravda jen zčásti: africké ryby přesvědčily vědce, že vnější vzhled jedince se může měnit v závislosti na tom, jak a co vidí.
Obecně platí, že člověk je to, za co se sám považuje. Ale to může být pravda jen zčásti: africké ryby přesvědčily vědce, že vnější vzhled jedince se může měnit v závislosti na tom, jak a co vidí.
Klasická evoluční teorie obecně vysvětluje objevení dvou nových druhů "na základě" společného předka rozdělením populací a adaptace na vnější podmínky u každé izolované skupiny probíhá různě.
Mezinárodní skupina badatelů pod vedením Oleho Seehausena (Ole Seehausen) z Bernské univerzity (Universität Bern) se během pozorování ryb z čeledi Pundamilia na jezeře Viktoria setkali s něčím naprosto unikátním: jedinci, kteří žijí v jedné vodní nádrži, zmutovali v závislosti od vizuálních senzorových signálů. Jinými slovy, podle toho, co kolem sebe viděli.
Zprávu o této práci publikoval časopis Nature.
V těch, patrně, nejznámějších vodách Afriky žije kolem 500 druhů cichlid (Cichlidae). Jsou to velmi sympatičtí představitelé řádu okounovitých a mezi nimi je Pundamilia. Natolik bujná odlišnost přiměla evoluční biology k velmi podrobnému prostudování místní ichtyologické havěti. A nelitovali.
Ukázalo se, že ryby různých barev se objevují jako výsledná reakce na osvětlení - tj. na to, co vidí. Jde o to, že v závislosti na hloubce nebo na místě v jezeře průzračnost a osvětlení vody se mohou podstatně lišit. A právě to nutí některé cichlidy měnit svůj zevnějšek.
V předcházejících výzkumech už bylo zjištěno, že existují jisté geny, které odpovídají za "nastavení" zraku ryb na určitou barvu.
Skupině dr. Seehausena se poprvé podařilo ukázat, že ti jedinci z čeledi Pundamilia, kteří specificky reagují na červenou nebo modrou barvu, jakoby tímto vymezovali své teritoriální vody - podle hloubky a průzračnosti - a páří se výhradně s barevně odpovídajícími partnery.
"Existuje pevná vzájemná vazba mezi "vizuálním" genem a barvou ryb", - uzavírá švýcarský vědec.
Podle dr. Jenny Boughmanové (Jenny Boughman) z Wisconsinské univerzity (University of Wisconsin-Madison), získané výsledky dokazují možnost vzniku mutací v závislosti na získávané informaci, přesto, před vyslovením definitivního závěru je nutné provést ještě celou řadu pozorování.
zdroj: http://www.nature.com/news/20...
Související články
- Zvěř na Madagaskar přicestovala na mořské vlně
- Paradox slabého, mladého Slunce
- O původu organiky na Zemi
- Biologický řetězec horských průsmyků
- Hudba dešťových kapek v pyramidách
- Zastavíme vykořisťování rybí populace
- Evoluční přemostění propastí mezi druhy
Články z rubriky Planeta, přiroda, Tajemství firmy,
« Zpětné vlny Květy »