Británie - bývalý poloostrov Evropy
Británie se oddělila od Evropy díky přírodní katastrofě. Teorie megazáplav existuje už 30 let, ale poprvé se podařilo získat jasný důkaz o této události, v podobě něčeho, jako je nápis na kameni.
Britské ostrovy jsou největším souostrovím, které patří k Evropě. Skládají se ze dvou velkých ostrovů - Velké Británie a Irska, jsou rozděleny Irským mořem, a patří k nim ještě 5 tisíc malých ostrůvků. Co do plochy je Velká Británie dvakrát menší (se svými 244 tis. km²) než velké státy v Zahraniční Evropě - Francie a Španělsko.
Mohutná přírodní kataklyzma se udála před 200 tisíci lety. Zjistil to Sanjeev Gupta a jeho kolegové z Císařské akademie v Londýně (Imperial College London).
Svědectví o katastrofě bylo získáno během geologického průzkumu. Na dně kanálu, který odděluje Británii od kontinentu, zvuková lokalizace s vysokou přesností ukázala "hluboké šrámy", které kdysi vznikly nečekaným výronem kolosálního množství vody. Byly tam nalezeny "suchozemské" části reliéfů, které byly vyříznuty mohutným proudem vody, a dokonce i řečiště řek, které dříve tekly po povrchu.
Tato voda se sem dostala z velikého jezera, které se nacházelo na místě dnešního Ledového oceánu, v té době zablokovaného ledovými krami. Jezero bylo zásobováno tající ledovcovou vodou z pravěkých řek Temže a Rýna, které od té doby mají změněné toky.
Na jihu, od této vodní nádrže, se Británie sjednotila s kontinentální Evropou. Ale jednou mohutné zemětřesení zničilo ledovou hráz v místech dnešního Doverského průlivu, proud vody se řítil na jih a prořezával si cestu dokonce i přes hory, které navíc byly tvořeny křídovými horninami. Nad nynější úrovní moře se tyčily jen 30 metrů.
Doktor Gupta tvrdí, že takový přísun vody byl jedním z nejvýraznějších příkladů megazáplav v historii, a především jemu Británie vděčí za svůj "ostrovní" statut.
"Pokud by k tomu nedošlo, pak by Velká Británie navždy zůstala evropským poloostrovem. Vůbec bychom nepotřebovali nějaký tunel pod kanálem La Manche a kdykoliv bychom se dostali suchou nohou z Francie do Velké Británie, jak to dříve lidé ještě před záplavami běžně dělali", vysvětluje vědec.
Mimochodem, člověk Británii osídlil až na osmý pokus.
Megazáplavy trvaly několik měsíců, uvolnily z jezera přibližně jeden milión kubických metrů vody za sekundu.
zdroj: http://news.bbc.co.uk/2/hi/sc...
Související články
- Zvěř na Madagaskar přicestovala na mořské vlně
- Paradox slabého, mladého Slunce
- O původu organiky na Zemi
- Magnetické vlastnosti u plynů
- Biologický řetězec horských průsmyků
- Původní zdroj lidské malárie
- Zastavíme vykořisťování rybí populace
Články z rubriky Planeta, přiroda, Vynálezy,
« Sloni bez hranic poklad vikingů »