Biologové odtajnili úkryt mořskych želv
Zelené mořské želvy, kterým se také říká polévkové (Chelonia mydas), asi 50 let představovaly pro vědu složitou hádanku. Na svět přicházejí malinké – vejdou se do dlaně jedné ruky. Ihned se kamsi schovají a znovu se objeví až za několik let, když dosáhnou podstatně větší velikosti – asi jako polévkový talíř.
Zelené mořské želvy, kterým se také říká polévkové (Chelonia mydas, fota zde), asi 50 let představovaly pro vědu složitou hádanku. Na svět přicházejí malinké - vejdou se do dlaně jedné ruky. Ihned se kamsi schovají a znovu se objeví až za několik let, když dosáhnou podstatně větší velikosti - asi jako polévkový talíř. "Rozlousknout" tajemství takového neobvyklého chování dokázali vědci z univerzity na Floridě (University of Florida).
Nikdo nevěděl, co se s želvami děje v době jejich zmizení, přestože jde o docela dlouhou dobu - přibližně 3-5 let. Jak říká účastnice tohoto výzkumu Karen Bjorndalová (Karen A. Bjorndal), malinkaté želvičky prostě na celou tuto dobu odcházejí do oceánu. Ale kde se konkrétně nacházejí a co tam dělají, tak to donedávna nevěděl nikdo.
Aby se v této nelehké situaci zorientovali, posbírali floridští vědci 44 krunýřů želv v oblasti Bahamských ostrovů. Badatelé provedli analýzu obsahu izotopů uhlíku a dusíku ve fragmentech, nacházejících se v různých vrstvách krunýře - od nejstarších (vytvořených v době, kdy byla želva ještě mladá) až po nejnovější.
Jak výsledky této analýzy ukázaly, zelené želvy tráví "ztracená léta" v hlubině oceánu. Během této doby se živí medúzami a jinými mořskými živočichy. Postupem času mění i místo svého pobytu, přemísťují se blíž ke břehu a pomalu přecházejí na rostlinnou stravu.
Tento objev je pro biology velmi zajímavý a také neočekávaný, protože vědci předpokládali, že C. mydas celý svůj život dodržuje čistě vegetariánskou dietu. Podrobnosti o tomto výzkumu se můžete dočíst v článku časopisu Biology Letters.
Přečtěte si také jak biologové přeměnili kolonii želv na lokální síť.
zdroj: http://www.livescience.com/an...
Související články
- Zvěř na Madagaskar přicestovala na mořské vlně
- Paradox slabého, mladého Slunce
- O původu organiky na Zemi
- Magnetické vlastnosti u plynů
- Biologický řetězec horských průsmyků
- Původní zdroj lidské malárie
- Zastavíme vykořisťování rybí populace
Články z rubriky Planeta, přiroda, Vynálezy,
« Oteplování Japonská Atlantida »