Umělkyně vytvořila potícího se robota-kapku
Alexitimie (Alexitimia) je termín z psychologie, který označuje neschopnost člověka chápat, vyjadřovat a popisovat vlastní pocity, emoce a duševní stav vůbec. Postižení to chtějí vyjádřit slovy, ale nemohou ze sebe nic dostat a v tom okamžiku se začínají potit. Argentinská umělkyně Paula Gaetano Adi pojmenovala Alexitimií svého neobvyklého robota.
foto z masdearte.com
Umělkyně říká, že její robot poskytne
veřejnosti možnost na vlastní kůži si
vyzkoušet, jak se cítí ti, kteří trpí alexitimií
Stvoření připomíná obrovskou kapku (nebo hřib), která je na dotyk měkká, a která pouze vytváří dojem, že se potí, když se jí dotknete rukou nebo ji hladíte.
A i když to na první pohled vypadá, že na „Alexitimii“ není vlastně nic složitého, tak aby Paula mohla robota vytvořit, musela si na pomoc zavolat vědce a inženýry. Pomohli jí v „kapce“ rozmístit čidla, reagující na dotyk, a vyřešit přísun „potu“ - vody ze zásobníku, který je ukrytý v podstavci.
Zmíněná práce byla vyhlášená jako nejlepší na mezinárodní výstavě VIDA 9.0, a Gaetano Adi dostala hlavní cenu - 10 tisíc Eur. Až do 2. září je možné Alexitimii vidět a dotknout se jí na výstavě BIOS 04 ve španělské Seville.
Související články
- Pacienti s poruchou vědomí mohou se učit
- Vzpomínky existují, i když zapomínáme
- Přeměna lidského tuku v kmenové buňky
- Model mozku místo zvířecích experimentů
- Původní zdroj lidské malárie
- Protein mDpy-30 spásou medicíny
- Transpozony - pohybliví genomoví paraziti
Články z rubriky Společnost, lidé, Medicína, zdraví,
« Kolumb prvnim? evoluce DNA »