Rybí tuk může omezit nadýmání u krav
Hovězí dobytek často trpí flatulencí neboli plynatostí. Jeho přičiněním se do atmosféry dostává skleníkový plyn metan. Dle nových studií může nadýmání omezit rybí tuk.
Hovězí dobytek často trpí flatulencí neboli plynatostí. Jeho přičiněním se do atmosféry dostává skleníkový plyn metan. Dle nových studií může nadýmání omezit rybí tuk.
Tato metoda omezování množství metanu v atmosféře byla představena na setkání Společnosti pro obecnou mikrobiologii (Society for General Microbiology) ve Velké Británii dne 29. března 2009. Metan produkují všechny druhy přežvýkavců, chovaných člověkem, zejména krávy, ovce a kozy. Jejich podíl na množství metanu, který se dostává do atmosféry v souvislosti s lidskou činností, je vysoký: jedná se zhruba o dvacet osm procent.
Podávání Omega 3 v rybím tuku omezuje plynatost. Při pokusech prováděných na hovězím dobytku bylo zaznamenáno snížení produkce metanu o dvacet jedna procent. Do stravy skotu stačí zařadit pouhá dvě procenta rybího tuku.
Dle Lorrain Lillis z University College v Dublinu (University College Dublin) rybí tuk ovlivňuje bakterii produkující metan v trávícím ústrojí hovězího dobytka, konkrétně v bachoru. Díky obohacení kravské stravy o rybí tuk dochází ke snižování množství metanu, který se dostane do atmosféry. Znalosti druhů bakterií, které je možné ovlivnit změnou stravy, mohou dle Lorrain Lillis přinést další výsledky při snižování množství metanu produkovaného zvířaty. Jako nevýhodu této metody vidí Lorrain Lillis vysokou cenu rybího tuku a jeho malou dostupnost. Domnívá se také, že je třeba zvážit, jaký vliv by mělo masové doplňování stravy skotu rybím tukem na rybí populaci a zda by nemohlo zapříčinit její výrazné omezení.
Testována byla zatím pouhá tři zvířata, efekt bude ještě nutné prokázat na větší skupině hovězího dobytka.
zdroj: http://www.livescience.com/an...
Související články
- Vodíkové hospodářství a solární farmy
- Pacienti s poruchou vědomí mohou se učit
- Vesmír v rukou studentů
- Vzpomínky existují, i když zapomínáme
- Přeměna lidského tuku v kmenové buňky
- Model mozku místo zvířecích experimentů
- Původní zdroj lidské malárie
Články z rubriky Ideje, projekty, Medicína, zdraví,
« Člověk na Marsu Káva a kofein »