Němci vypustili do vody i do vzduchu roboty
Německá společnost Festo sestrojila dva typy robotů-medúz, které jsou schopny samostatně plavat ve vodě, ale také ve vzduchu. Přístroje vypadají jako „čisté“ art-projekty, přesto inženýři ujišťují, že v nich použité technologie se budou v průmyslu hodit.
Německá společnost Festo sestrojila dva typy robotů-medúz, které jsou schopny samostatně plavat ve vodě, ale také ve vzduchu. Přístroje vypadají jako "čisté" art-projekty, přesto inženýři ujišťují, že v nich použité technologie se budou v průmyslu hodit. Novinky, pojmenované AquaJelly a AirJelly, debutovaly na Průmyslovém veletrhu v Hannoveru (Hannover Messe), který se konal 21. - 25. dubna.
Podvodní "medúza" se neutopí díky hermetickému tělu, ve kterém se ukrývá elektronika, a vzdušná "medúza" díky kruhovému tvaru s héliem. Přesto zájmu se netěší tyto součástky, ale ohebná "chapadla", která fungují pomocí elektrického pohonu a vykonávají velmi elegantní pohyby, maximálně přesně napodobující přirozené pohyby. A AquaJelly a AirJelly mají osm takovýcj chapadel.
AquaJelly jsou vybaveny speciálními majáčky s pohonem, který umožňuje medúzám-robotům měnit polohu těžiště. To jim umožňuje ve vodě se otáčet.
A celkově, AquaJelly jsou daleko komplikovanější, než jejich vzdušné "sestry". Takže jsou obdařeny jakousi minimální "inteligencí", která rozhoduje, co dělat v následujícím okamžiku s přesností na několik milimetrů, v případě "vyhladovění" jsou schopny najít dobíjecí stanici (pod vodní hladinou) a připojit se k ní, rovněž dokáží komunikovat se svými "příbuznými", například když jim předávají informaci, že dobíjecí stanice je obsazena.
AquaJelly jsou vybaveny dvěma kanály spojení: na povrchu vodní plochy pracuje digitální radio s malým výkonem ZigBee, pod vodou - optické spojení - každá medúza má 11 IK-LED diod a soubor foto čidel.
AquaJelly odhalují přítomnost svých kolegů na vzdálenost do 80 centimetrů (pomocí infračerveného záření) a obsahují program pro odvrácení srážky.
Specialisté Festa tvrdí, že podobné autonomní "roje" robotů mohou kolektivně řešit složité úkoly, a "medúzy" je zajímají spíše ne jako příklad bionického pohonu, ale jako polygon pro prověrku technologie "kolektivního rozumu".
AirJelly je sestrojen jednodušeji - tato "medúza" je řízena od pultu. Zato jde o první vzdušnou kouli na světě, která má peristaltický pohon, oznamuje společnost. Změna směru pohybu je zde také zajištěna pomocí přemísťování těžiště. Na této i na této stránce se můžete podívat na klipy, které ukazují "medúzy" v akci.
Je třeba zdůraznit, že oba modely "medúz" byly vytvořeny v rámci dlouholetého projektu Bionic Learning Network, jehož heslem je - "Učit se od přírody". Dříve tento projekt vytvořil docela zajímavé práce, také ve dvou variacích - podvodní a vzdušnou. A myšlenku, která se svým záměrem blíží k AquaJelly a AirJelly, připomeňme skutečně sestrojeným stádem hladových vzducholodí, které na lidech loudí potravu.
zdroj: http://gizmodo.com/383281/aqu...
Související články
- Bezdrogový Cannabis pro olej a vlákna
- Geneticky modifikovaná bakterie umí fotit
- Vesmír v rukou studentů
- Prozkoumávání podmořského dna
- Nízkorozpočtový fúzový reaktor
- Vytvořen transparentní aluminium
- Problematika průmyslu větrné energie
Články z rubriky Technologie,
« Černé díry Vzácný plyn »