Výzkum autoimunního onemocnění lupus
Lide trpí během této nemoci závažnými symptomy v podobě zanícení tkání, oteklých kloubů, extrémní únavy, kožních vyrážek, horeček, ledvinových problémů, atd. Badatelé z institutu The Scripps Research Institute nyní identifikovaly hlavní "spouštěč" rozvoje tohoto onemocnění.
Více než 1,5 miliónů Američanů prodělávající poruchu zvanou systémový lupus erythematosus (anebo česky - lupus). Lupus je onemocněním, které patří mezi onemocnění autoimunní. To znamená, že tělo si v podstatě ubližuje vlastním zdravým buňkám a tkáním. U onemocnění lupus tedy imunitní systém produkuje protilátky proti svým zdravým molekulám, buňkám i tkáním vlastního těla. Studie vydaná v edici Proceedings of The National Academy of Science profesor imunologie a mikrobiální vědy Dwight Kono a jeho kolegové demonstrovali 3 proteiny (TLRs), které jsou pro tuto autodestrukci nezbytné.
TLRs (Toll-like receptors) jsou proteiny objevené v imunních buňkách, které normálně pomáhají stimulovat počáteční reakci imunitního systému k cizím patogenům. Lidé mají 10 různých druhů TLRs proteinů. Některé z nich se vyskytují na povrchu imunní buňky a vyhledávají molekuly, které se objeví na obalu bakterií a virů. Jiné TLRs - TLR 3, TLR 7, TLR 8 (TLR 8 se vyskytuje jen u lidí) a TLR9 pobývají uvnitř imunních buněk, v částech známých jako endolyzozómy, kde částečky cizí podstaty většinou skončí.
Když bakterie nebo viry vstupují do těla, některé jsou pohlceny imunními buňkami. Jiné TLRs odhalují genetický materiál patogenů - virové DNA a RNA a bakteriální DNA a stimulují imunní buňky k produkci protilátek proti těmto molekulám. Ale produkce těchto protilátek proti cizím DNA a RNA se zdají být obzvláště náchylné k chybování.
Zjistilo se, že nejběžnějším typem protilátek u pacientů s lupusem jsou ty tělu vlastní genetické materiály - DNA a RNA nacházející se uvnitř buněk operačního střediska nebo jádra. Jako výsledek, doktoři často při diagnóze lupus testují pacientům přítomnost antinukleární protilátky.
A zde je ten problém. Tyto endolyzozomní TLRs jsou potřeba k virové a bakteriální imunitě, ale taky se u nich nachází možnost vlastní reaktivity. Po několika různých specifických a rozsáhlých testech vědci zjistili, že s chybějícím fungováním proteinů TLRs - TLR 3, TLR 7 a TLR 9 se onemocnění nazývané lupus nevyvíjí.
zdroj: http://www.eurekalert.org/pub...
Související články
- Pacienti s poruchou vědomí mohou se učit
- Vzpomínky existují, i když zapomínáme
- Přeměna lidského tuku v kmenové buňky
- Model mozku místo zvířecích experimentů
- Původní zdroj lidské malárie
- Protein mDpy-30 spásou medicíny
- Transpozony - pohybliví genomoví paraziti
Články z rubriky Medicína, zdraví,
« Virtuální osoba Vizuální paměť »