Fresky byly vytvořeny během 15 000 let
Tradiční technika pracuje při zkoumání se stářím částic (převážně dřevěného uhlí), které patří nebo se nějakým způsobem dostaly do složení barev. To umožňuje stanovit přibližné stáří pigmentu, ale ne fresek jako takových.
Historie umění zná mnoho případů tvůrčí dlouholeté činnosti. Nejznámějším příkladem je Chrám Svaté rodiny v Barceloně, který založil Antoni Gaudí v roce 1882 a ani po letech ještě není dokončený. Ale i on bledne ve srovnání s precizností umělců doby kamenné: podle posledních údajů archeologů, některé nástěnné malby byly dokončeny až po tisících letech.
Připomeňme, že na území Evropy byly objeveny stovky jeskyní, ve kterých se dochovaly kresby pravěkých lovců. Vědci předpokládají, že nejstarší z nich mohly být vytvořeny před asi 40 tisíci lety, kdy na kontinent přišli první lidé.
Přesto, určení přesného data je neskonale těžký úkol a vědci dodnes nedospěli k jednoznačným závěrům.
Problém je v tom, že tradiční technika pracuje při zkoumání se stářím částic (převážně dřevěného uhlí), které patří nebo se nějakým způsobem dostaly do složení barev. To umožňuje stanovit přibližné stáří pigmentu, ale ne fresek jako takových.
Navíc, analýza pomocí radioaktivního uhlíku je možná jen ve vztahu ke komponentům organického původu, ale základ mnohých kreseb je například jen "vydlabán" na kamenných stěnách jeskyní.
A ještě jeden nedostatek uhlíková metoda má - nutnost zničit část díla, aby mohl být tento kousek přenesen do laboratoře na analýzu. Nový způsob umožňuje tomuto se vyhnout.
Na doktora Alistaira Pika (Alistair Pike) z Bristolské univerzity (Bristol University) a jeho kolegy se usmálo štěstí: vyhnuli se výše uvedeným problémům, pozorně prozkoumali nejen samotné kresby, ale také horninu v jejich bezprostředním okolí.
Zpráva o této práci byla zveřejněna na tiskové konferenci britské Národní rady pro zkoumání životního prostředí (NERC).
Způsob určování stáří, použitý vědci, není nový, ale v dané oblasti byl použit poprvé. Technologie se jmenuje urano-thoriová radiometrická metoda (uranium series dating) a počítá s porovnáváním množství izotopů uranu a thoria, na které se během procesu zkoumání rozpadají.
Dr. Pike, který do té doby aktivně využíval urano-thoriovou metodu při jiných projektech, zaměřil svou pozornost na to, že fresky jakoby orámované kalcitovými výstupky, které jsou právě podrobeny radiometrické analýze.
V průběhu dalšího bádání bylo zjištěno, že některé malby byly ukončeny před "pouhými" 10 tisíci lety. Porovnáním těchto údajů s předcházejícími daty dospěli vědci k závěru, že v části jeskyní "umělecké práce" probíhaly minimálně 15 tisíc let.
Britští archeologové, nadšení získanými výsledky, teď doufají, že budou moci pokračovat na jiných objektech. Vědci předpokládají, že nové údaje pomohou vytvořit celkový obraz migrace prvních Evropanů.
zdroj: http://www.telegraph.co.uk/ea...
Související články
- Bezdrogový Cannabis pro olej a vlákna
- Geneticky modifikovaná bakterie umí fotit
- Vesmír v rukou studentů
- Vzpomínky existují, i když zapomínáme
- Prozkoumávání podmořského dna
- Nízkorozpočtový fúzový reaktor
- Jak souvisí kvalita spánku s kvalitou života
Články z rubriky Technologie, Společnost, lidé,
« Soukromá raketa Buňky embrya »