Planeta, přiroda

Velociraptoři měli peří
Při své práci provedli vědci důkladnou analýzu kostí předloktí velociraptora, nalezenou v Mongolsku už v roce 1998. Pozorně prozkoumali její povrch a objevili na ní drobné hrbolky.
Biologové odtajnili úkryt mořskych želv
Zelené mořské želvy, kterým se také říká polévkové (Chelonia mydas), asi 50 let představovaly pro vědu složitou hádanku. Na svět přicházejí malinké – vejdou se do dlaně jedné ruky. Ihned se kamsi s...
Za globální oteplování mohou ... mamuti
Je to něco víc, než jen další symptom globálního oteplování ... díky tání ledovců na severu Sibiře uniká každoročně do atmosféry velké množství metanu.
Jak bylo určeno přesné stáří Země
Objev radiometrického určování stáří, včetně uranovo-olověné metody určování stáří hornin, umožnil stanovit přesné stáří Země, které představuje, podle posledních údajů, 4,56 miliard let. To, že zn...
Datum objevení sluchu posunuli do minulosti
Tento objev posunuje datum vzniku sluchu, jako jednoho ze smyslů u suchozemských obratlovců, o milióny let zpět do minulosti v porovnání s předchozími odhady.
Pták z Aljašky vykonal nejdelší let
Nedávno bylo zjištěno, že samička Jespáka uletěla nonstop 7 145 mil (11 500 kilometrů) z Aliašky na Nový Zéland - bez přestávky na jídlo nebo pití.
Geneticky pozměněná rýže nakrmí hladovějící
Rýže živí polovinu obyvatel planety, přitom potřebuje 30% sladké vody, která je potřebná pro vypěstování všech obilovin na světě.