Biologové odtajnili úkryt mořskych želv

Zelené mořské želvy, kterým se také říká polévkové (Chelonia mydas), asi 50 let představovaly pro vědu složitou hádanku. Na svět přicházejí malinké – vejdou se do dlaně jedné ruky. Ihned se kamsi schovají a znovu se objeví až za několik let, když dosáhnou podstatně větší velikosti – asi jako polévkový talíř.

V současné době hrozí Chelonia mydas vymření. Karen Bjorndalová  považuje nový výzkum za velmi důležitý z pohledu ochrany druhu a vysvětluje to tím, že

V současné době hrozí Chelonia mydas vymření. Karen Bjorndalová považuje nový výzkum za velmi důležitý z pohledu ochrany druhu a vysvětluje to tím, že "nelze ochraňovat zvířata, pokud není známo, kde se nacházejí"

Zelené mořské želvy, kterým se také říká polévkové (Chelonia mydas, fota zde), asi 50 let představovaly pro vědu složitou hádanku. Na svět přicházejí malinké - vejdou se do dlaně jedné ruky. Ihned se kamsi schovají a znovu se objeví až za několik let, když dosáhnou podstatně větší velikosti - asi jako polévkový talíř. "Rozlousknout" tajemství takového neobvyklého chování dokázali vědci z univerzity na Floridě (University of Florida).

Nikdo nevěděl, co se s želvami děje v době jejich zmizení, přestože jde o docela dlouhou dobu - přibližně 3-5 let. Jak říká účastnice tohoto výzkumu Karen Bjorndalová (Karen A. Bjorndal), malinkaté želvičky prostě na celou tuto dobu odcházejí do oceánu. Ale kde se konkrétně nacházejí a co tam dělají, tak to donedávna nevěděl nikdo.

Aby se v této nelehké situaci zorientovali, posbírali floridští vědci 44 krunýřů želv v oblasti Bahamských ostrovů. Badatelé provedli analýzu obsahu izotopů uhlíku a dusíku ve fragmentech, nacházejících se v různých vrstvách krunýře - od nejstarších (vytvořených v době, kdy byla želva ještě mladá) až po nejnovější.

Jak výsledky této analýzy ukázaly, zelené želvy tráví "ztracená léta" v hlubině oceánu. Během této doby se živí medúzami a jinými mořskými živočichy. Postupem času mění i místo svého pobytu, přemísťují se blíž ke břehu a pomalu přecházejí na rostlinnou stravu.

Tento objev je pro biology velmi zajímavý a také neočekávaný, protože vědci předpokládali, že C. mydas celý svůj život dodržuje čistě vegetariánskou dietu. Podrobnosti o tomto výzkumu se můžete dočíst v článku časopisu Biology Letters.

Přečtěte si také jak biologové přeměnili kolonii želv na lokální síť.

zdroj: http://www.livescience.com/an...

Související články

Články z rubriky Planeta, přiroda, Vynálezy,

« Oteplování Japonská Atlantida »