Planeta, přiroda

Náklad včely bez žihadla
Včely, představitele vymřelého druhu Proplebeia dominicana, které neměly žihadlo, objevili vědci s nákladem pylu na zádech v kousku jantaru z epochy miocénu.
Vliv Slunce na dobou ledovou
Analýza ledového jádra z Antarktidy odkrývá poznatek, že poslední čtyři cykly doby ledové začaly, když byla vzdálenost země od Slunce tak veliká, aby zabránila v letním období tání ledu v ledovci. ...
Živá bakterie stará půl miliónů let
Mezinárodní skupina vědců objevila prastarou bakterii, která obsahuje funkční DNA a dokonce v ní probíhá i metabolismus. Badatelé si myslí, že jde v současné době o nejstarší z žijících organismů.
Jak hadi přežívají hladovění
Podle výzkumu, hladovějící hadi využívají nové, u obratlovců doposud nevídané, strategie pro přežití. Tato zjištění by mohla být použita na ochranu přírody, při zjišťování zdraví hadích populací.
Říhající losi - příčina globálního oteplování
Dospělý los odříhá během roku takové množství metanu, které odpovídá 2100 kg oxidu uhličitého, a tím stejně významně přispívá ke globálnímu oteplování, prohlásil norský vědec.
Sloní ryba se dívá magnetickým podbradkem
Vědci prováděli pokusy s rybou z rovníkové Afriky, s Gnathonemus petersii, která má velmi zajímavou schopnost: pomocí slabých elektrických výbojů nachází cestu v absolutní tmě, rozpoznává materiál...
Diamanty ve starodávném zirkonu
Nejstarší diamanty na světě byly objeveny ve starodávném zirkonu. Stáří hodnotného nálezu, podle údajů, dosahuje 4,3 miliardy let.