Neandrtálci došli až na Sibiř a do Střední Asie
Areál osídlený neandrtálci se nacházel o 2 tisíce kilometrů východněji, než si původně vědci mysleli, a je docela možné, že ještě i dál.
Mezinárodní skupina badatelů pod vedením Svante Pääbo z institutu evoluční antropologie Maxe Plancka (Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology) zjistila, že areál osídlený neandrtálci se nacházel o 2 tisíce kilometrů východněji, než si původně vědci mysleli, a je docela možné, že ještě i dál.
Pääbo a jeho kolegové geneticky otestovali tři fragmenty kostí prehistorického člověka, které byly nalezeny na Altaji, testy provedli také u kostry dítěte, která byla nalezena v jeskyni Teshik-Tash v Uzbekistánu.
Analýza ukázala, že všechny ostatky patří neandrtálcům, to znamená, že tento druh v pravěku osídlil vzdálenější místa, něž se původně předpokládalo. Dříve bylo stanoveno, že neandrtálci žili v Evropě, na Blízkém Východě a v některých oblastech Asie.
"Přítomnost neandrtálců v jižní části Sibiře ukazuje na to, že se pravděpodobně dostali i dále na východ, do Mongolska a Číny", - píší badatelé v časopise Nature. Pääbo dodává: "Skutečnost, že se geograficky rozšířili dál, něž jsme předpokládali, dělá jejich vymizení ještě záhadnějším".
zdroj: http://www.newscientist.com/a...
Související články
- Magnetické vlastnosti u plynů
- Vzpomínky existují, i když zapomínáme
- Původní zdroj lidské malárie
- Protein mDpy-30 spásou medicíny
- Evoluční přemostění propastí mezi druhy
- Jak souvisí kvalita spánku s kvalitou života
- Vytvořen transparentní aluminium
Články z rubriky Společnost, lidé, Vynálezy,
« Jak mluví rostliny Mešita na chrámu »