Další cihlička života objevena v centru Galaxie
Specialisté z institutu radioastronomie Maxe Plancka (Max-Planck-Institut für Radioastronomie - MPIfR) objevili v centrální oblasti Mléčné dráhy organickou molekulu, která je předchůdcem aminokyseliny.
Specialisté z institutu radioastronomie Maxe Plancka (Max-Planck-Institut für Radioastronomie - MPIfR) objevili v centrální oblasti Mléčné dráhy organickou molekulu, která je předchůdcem aminokyseliny. Látka s názvem amino acetonitril byla identifikována v oblasti, kterou známe jako "Kolébku velkých molekul" (Large Molecule Heimat - LMH), v oblaku nepropustného horkého plynu, který se nachází v místech intenzivního vzniku hvězd Sagittarius B2, v souhvězdí Střelce.
Tato oblast o průměru 0,3 stětelné roky se ohřívá množstvím mladých hvězd uvnitř. Už dříve tam byly nalezeny takové složité molekuly, jako alkohol, formáldehyd, kyselina mravenčí, kyselina octová, glykolaldehyd a etylenglykol.
Od roku 1965 celkově v mezihvězdném prostranství a v plynových obalech, které obklopují hvězdy, v prachových a plynných hvězdných discích, bylo objeveno 140 druhů molekul, říká tisková zpráva institutu.
Obzvlášť vědce zaujala aminokyselina glycin, která byla objevena už v roce 2002. Kolik kroků je potřeba udělat od ní a jiných velkých organických molekul - až ke vzniku života? Pravda, dokonce i nedávné objevení glycinu je až dosud s otazníkem - je velmi těžké ulovit v příchazejícím světle slabounké paprsky této sloučeniny. Proto vědci přenesli svou pozornost na aminoacetonitril - indikátor glycinu.
Ani "vylovit" ho ze spektra nebylo vůbec jednoduché. Ale vědci z MPIfR provedli anylýzu 3700 spektrálních linií složitých molekul ve světle, které přichází od LMH a byli chopni určit mezi nimi 51. "bledý" paprsek, který patřil aminoacetonitrilu. Toto pozorování, které se uskutečnilo pomocí radioteleskopu ve Španělsku, bylo potvrzeno podstatně většími přístroji v Austrálii a Francii.
Objev rozšířil představy astronomů o chemii plynných oblak ve žhavých oblastech vzniku hvězd. A zároveň zvýšil šanci na existenci života někde v hlubinách Vesmíru.
zdroj: http://www.spaceinfo.com.au/a...
Související články
- Paradox slabého, mladého Slunce
- Magnetické vlastnosti u plynů
- Vesmír v rukou studentů
- Původní zdroj lidské malárie
- Protein mDpy-30 spásou medicíny
- Čerpací stanice i ve vesmíru
- Evoluční přemostění propastí mezi druhy
Články z rubriky Astro, vesmír, Vynálezy,
« Darwinův problém Gravitační vlny »