Planetární odpad dělá z hvězd tiramisu

Po tom, co byly objeveny první exoplanety, vědci o nich zjistili něco nepochopitelného. Většina hvězd, kolem kterých takové planety obíhají, mají vyšší obsah kovů. Vědci měli pro to velmi mnoho různých vysvětlení, ale tlustou čáru ..

Na této ilustraci je vidět, jak hodně se liší velikost konvekčního pásma hvězdy typu Slunce (na průřezu) a červeného trpaslíka. Kolem hvězdy jsou látky planetárního disku zpočátku  na povrchu, ale když se „nafukuje“ a mění se na červeného trpaslíka, tak se  důkladně promíchají v obrovském konvekčním pásmu.

Na této ilustraci je vidět, jak hodně se liší velikost konvekčního pásma hvězdy typu Slunce (na průřezu) a červeného trpaslíka. Kolem hvězdy jsou látky planetárního disku zpočátku na povrchu, ale když se „nafukuje“ a mění se na červeného trpaslíka, tak se důkladně promíchají v obrovském konvekčním pásmu.

Jedním z hlavních problémů v tomto případě byla otázka toho, co bylo dříve - slepice nebo vejce. Přesněji, otázka, zda má vliv nadbytečné množství kovů na formování planet nebo naopak, zda je hvězda kovy "ušpiněna" "planetárním odpadem" ze směsi plynu a prachu planetárního disku.

Hlavním problémem je komplikované získávání důvěryhodných důkazů o tom, co je uvnitř dalekých hvězd - pozorování umožňují získávat představu pouze o tom, co je v horních vrstvách.

Abychom tento jev pochopili, astronom Luca Pasquini z Jižní evropské observatoře (European Southern Observatory - ESO) společně se svými kolegy z Německa, Itálie, Španělska a Brazílie se rozhodli podrobit červené trpaslíky zvláštnímu přezkoušení z předmětu "kovovost". Připomeňme, že tyto objekty představují obrovské nafouknuté hvězdy, které někdy vypadají přibližně jako Slunce.

Pozorováním 14 červených trpaslíků, kteří mají planety, Pasquini dospěl k závěru, že takové hvězdy mají bezvýznamné množství kovů ve srovnání s jinými hvězdami s planetárními systémy.

Když tuto situaci vědci zanalyzovali, dospěli k závěru, že tento rozdíl souvisí s velikostí konvekčního pásma - jednoho z vnějších obalů, ve kterém probíhá velké promíchávání plynů. Červení trpaslíci mají toto pásmo velkých rozměrů - je 35 krát větší, než má, například, Slunce.

Co se týká kovů, tak podle závěrů vědců se do této zóny dostávají zvenčí, a jejich relativní obsah v konvekčním pásmu se na červené trpaslíky ukázal jako velmi nízký.

U ostatních hvězd, které mají konvekční pásmo ne příliš velké, se tyto kovy společně s jinými látkami do něho dostávají z planetárního disku a moc se nemíchají s ostatním obsahem hvězdy. Přitom zůstávají prakticky na povrchu a mohou být lehce pozorovatelné.

Podle Pasquiniho, takové složení připomíná desert tiramisu nebo cappucino, které se posypává kakaovým práškem pouze shora, bez míchání. Také červené trpaslíci mají "posypku" , která je z materiálu planetárního disku, a kdysi byla pouze na povrchu, ale teď už se promíchala.

Článek, který vypráví o tomto bádání, nepřijal žádný kulinářský časopis, proto bude otištěn v časopise "Astronomie a astrofyzika" (Astronomy & Astrophysics). A zatím si jej můžete přečíst na serveru předtisků arXiv.org.

zdroj: http://www.eso.org/public/out...

Související články

Články z rubriky Astro, vesmír, Vynálezy,

« Rychla evoluce Sloni bez hranic »