Projekt "Earthtime"

Před 250 milióny let Zemi postihla katastrofa, která zničila 90 procent života, kataklyzma známé jako perm-triasové zaniknutí. Ve stejném čase vybuchly sopky mnohem větší než je hora Sv. Heleny, chrlily obrovská mračna prachu a plynu po obloze a 2 milióny čtverečných mil Země pokryla roztavená lávy. Zavinily sopečné erupce toto vyhubení?

Earthtime

Earthtime

Před 250 milióny let Zemi postihla katastrofa, která zničila 90 procent života, kataklyzma známé jako perm-triasové zaniknutí. Ve stejném čase vybuchly sopky mnohem větší než je hora Sv. Heleny, chrlily obrovská mračna prachu a plynu po obloze a 2 milióny čtverečných mil Země pokryla roztavená lávy. Zavinily sopečné erupce toto vyhubení? Jaká bude odpověď, to záleží na tom, která z událostí se stala jako první a jak dlouho obě trvaly - a to právě teď vědci vůbec netuší.

Tak tomu je ve většině případů, týkajících se otázek z historie Země, říká Paul Renne, ředitel Berkeleyho centra geologické chronologie: „Často naše argumenty ohledně souvislostí závisí na načasování.“ A to je důvod, proč se on a stovky jiných vědců na světě připojili k projektu "Earthtime", což je desetileté úsilí vědců uspořádat sled událostí v minulosti Země pomocí technik, měřících dávný čas. Projekt byl odstartován Samem Bowringem, geologickým časovým expertem v MIT (Institut technologie v Massachusetts) a Douglasem Erwinem, paleontologem z národního muzea přírodní historie, který byl seznámen s projektem "Earthtime" během společného mezikontinentálního letu před desíti lety. „Pokud opravdu chceme pochopit historii Země, musíme posunout naše časovací pomůcky na hranici jejich sil,“ říká Bowring.

Za posledních 10 let byla spousta nástrojů neuvěřitelně zdokonalena. Vědci vezmou stáří radioizotopu, který zjistí pomocí měření relativního výskytu daných izotopů v jistých formách prvků (jako je draslík - 40), potom použijí známou rychlost rozpadu tohoto prvku a vypočítají stáří minerálu, ve kterém byl nalezen. V roce 1970 mohlo vědcům použití datování radioizotopu určit věk 100 miliónu let staré horniny s odchylkou několika milionů let. Dnes Bowring a ostatní dokázali snížit nepřesnost při měření na pouhých 100 000 let.

Ale vědcům v provedení mnoha vylepšení vadí spousta malých závad. Za prvé, různé laboratoře používají stejné techniky datování s mírně odlišnými materiály a metodami, což vede k rozdílným výsledkům. Toto nevadilo do té doby, dokud nebyla měření stáří materiálu takto přesná. Nyní když je věda přesnější, malá nedůslednost během měření se promítne do chyby a velké nepřesnosti. „Potom, co jsme zdokonalili naše vybavení, se začali objevovat tyto nesrovnalosti,“ říká Renne.

Toto je 2. díl ze 6 námi vybraných nejdůležitějších experimentů (podle našeho názoru), podivejte se taky na 1 dil.

zdroj: http://discovermagazine.com/2...

Související články

Články z rubriky Ideje, projekty,

« Green Mountain Mamuti »