Další cihlička života objevena v centru Galaxie

Specialisté z institutu radioastronomie Maxe Plancka (Max-Planck-Institut für Radioastronomie - MPIfR) objevili v centrální oblasti Mléčné dráhy organickou molekulu, která je předchůdcem aminokyseliny.

Španělský 30 metrový IRAM – jeden ze tří radioteleskopů, které pomohly autorům objevu pozorovat organiku v centru Mléčné dráhy

Španělský 30 metrový IRAM – jeden ze tří radioteleskopů, které pomohly autorům objevu pozorovat organiku v centru Mléčné dráhy

Specialisté z institutu radioastronomie Maxe Plancka (Max-Planck-Institut für Radioastronomie - MPIfR) objevili v centrální oblasti Mléčné dráhy organickou molekulu, která je předchůdcem aminokyseliny. Látka s názvem amino acetonitril byla identifikována v oblasti, kterou známe jako "Kolébku velkých molekul" (Large Molecule Heimat - LMH), v oblaku nepropustného horkého plynu, který se nachází v místech intenzivního vzniku hvězd Sagittarius B2, v souhvězdí Střelce.

Tato oblast o průměru 0,3 stětelné roky se ohřívá množstvím mladých hvězd uvnitř. Už dříve tam byly nalezeny takové složité molekuly, jako alkohol, formáldehyd, kyselina mravenčí, kyselina octová, glykolaldehyd a etylenglykol.

Od roku 1965 celkově v mezihvězdném prostranství a v plynových obalech, které obklopují hvězdy, v prachových a plynných hvězdných discích, bylo objeveno 140 druhů molekul, říká tisková zpráva institutu.

Struktura aminoacetonitrilu. Jeho vzorec je NH<sub>2</sub>CH<sub>2</sub>CN

Struktura aminoacetonitrilu. Jeho vzorec je NH2CH2CN

Obzvlášť vědce zaujala aminokyselina glycin, která byla objevena už v roce 2002. Kolik kroků je potřeba udělat od ní a jiných velkých organických molekul - až ke vzniku života? Pravda, dokonce i nedávné objevení glycinu je až dosud s otazníkem - je velmi těžké ulovit v příchazejícím světle slabounké paprsky této sloučeniny. Proto vědci přenesli svou pozornost na aminoacetonitril - indikátor glycinu.

Ani "vylovit" ho ze spektra nebylo vůbec jednoduché. Ale vědci z MPIfR provedli anylýzu 3700 spektrálních linií složitých molekul ve světle, které přichází od LMH a byli chopni určit mezi nimi 51. "bledý" paprsek, který patřil aminoacetonitrilu. Toto pozorování, které se uskutečnilo pomocí radioteleskopu ve Španělsku, bylo potvrzeno podstatně většími přístroji v Austrálii a Francii.

Objev rozšířil představy astronomů o chemii plynných oblak ve žhavých oblastech vzniku hvězd. A zároveň zvýšil šanci na existenci života někde v hlubinách Vesmíru.

zdroj: http://www.spaceinfo.com.au/a...

Související články

Články z rubriky Astro, vesmír, Vynálezy,

« Darwinův problém Gravitační vlny »