Pterosauři možná nemohli létat

Vědec předpokládá, že většina ptakoještěrů, v každém případě minimálně velké druhy, se nedokázala udržet ve vzduchu. Tato verze protiřečí téměř všemu, co badatelé o pterosaurech znají (také proto jde o střet na ostří nože).

Ptakoještěři (Pterosauři - okřídlení ještěři) jsou vyhynulí druhohorní plazi, první obratlovci v historii Země, kteří možna byli schopní aktivního letu. Žili stejně jako jim fylogeneticky příbuzní dinosauři od svrchního triasu (před 228 miliony let) až do konce křídy před 65 miliony let. Jejich křídla byla tvořena kožovitou blánou napjatou mezi tělem a prodlouženým čtvrtým prstem.

Ptakoještěři (Pterosauři - okřídlení ještěři) jsou vyhynulí druhohorní plazi, první obratlovci v historii Země, kteří možna byli schopní aktivního letu. Žili stejně jako jim fylogeneticky příbuzní dinosauři od svrchního triasu (před 228 miliony let) až do konce křídy před 65 miliony let. Jejich křídla byla tvořena kožovitou blánou napjatou mezi tělem a prodlouženým čtvrtým prstem.

Spornou teorii, která odvrhuje současné představy paleontologů o pravěkých ještěrech, vyslovil Katsufumi Sato z tokijské univerzity (University of Tokyo).

Vědec předpokládá, že většina ptakoještěrů, v každém případě minimálně velké druhy, se nedokázala udržet ve vzduchu. Tato verze protiřečí téměř všemu, co badatelé o pterosaurech znají (také proto jde o střet na ostří nože). Přesto Katsufumi svou teorii nevyslovil na pustém ostrově.

Nedávno vybavil miniaturními akcelerometry 28 mořských ptáků pěti druhů, včetně albatrosa - největšího současného létajícího ptáka (s rozpětím křídel do 3,5 metrů

Experimentátor zcela logicky vysvětlil, že když není poryv větru, pták může zůstat ve stejné výšce jen, pokud mává křídly. Navíc vědec dokázal, že mohutní mořští ptáci při vzletu mávají křídly často, a pro udržení rychlosti - podstatně méně.

A hlavně, Japonec stanovil souvislost mezi frekvencí máchání a vahou ptáka. Podle míry velikosti rozpětí křídel a váhy je rychlost pohybu křídel stále menší a menší, až nakonec dosáhne hranice, která je ohraničená silou svalů.

Sato, na základě pokusy získaných zákonitostí, vypočetl že živočich s hmotností 40 kilogramů už nemůže mávat křídly dostatečně intenzivně, aby sebe ve vzduchu za bezvětří udržel. A pokud to pro albatrosy není problém - největší z nich váží "pouhých" 22 kilogramů, pro pterosaury je to špatná zpráva. Například, jeden z největších létajících ještěrů - Quetzalcoatlus northropi - měl rozpětí křídel asi 12 metrů a vážil zhruba metrák.

Celá řada předcházejících prací, například i tato, mluví o tom, že ptakoještěři byli schopni dlouhého letu pomocí mávání křídel a tak aktivně nabírali výšku.

Navíc, jak poznamenali někteří kolegové Sato z paleontologického cechu, v jeho práci se nepočítá s anatomickými zvláštnostmi pterosaurů, ani s jejich fyziologií a s podmínkami životního prostředí, které v epoše dinosaurů existovaly.

Tím spíše "energetický" přístup Japonce vyzvedává nelehké otázky, týkající se způsobu života velkých druhů pterosaurů.

Mimochodem, práce Katsufumi se shoduje s nedávnými výzkumy Britů, kteří uvádějí, že velmi těžcí pterosauři z čeledi Azhdarchidae, i když uměli létat, dávali přednost chůzi po zemi.

A ještě jedna poznámka: největší létající pták v historii - Argentavis magnificens (rozpětí křídel 7 metrů, váha 70 kilogramů) - i když podstatně převyšuje hranici, kterou určil Sato, skutečně létal, jak vědci už dříve dokázali.

Ale současně, jak vypočetli paleontologové v USA, pro tohoto ptáka byl start obrovským problémem. Fakticky potřeboval rozběh ze svahu nebo vysoký sráz, aby mohl skočit, ale také stoupající teplé proudy vzduchu, aby mohl nabrat výšku.

Je docela možné, že pterosauři řešili svůj problém s nadměrnou "vzletnou vahou" podobným způsobem?

zdroj: http://www.physorg.com/news14...

Související články

Články z rubriky Ideje, projekty,

« Zpětné vlny Mokrá etapa »