Růžová vlastně není barva

mozek vytváří růžovou barvu spojující mezeru mezi červenou a fialovou, protože se taková barva v barevném spektru samotná nevyskytuje

Světlo je elektromagnetické záření o vlnové délce viditelné okem, obecněji elektromagnetické vlnění v rozmezí od infračerveného po ultrafialové.

Světlo je elektromagnetické záření o vlnové délce viditelné okem, obecněji elektromagnetické vlnění v rozmezí od infračerveného po ultrafialové.

Paprsek bílého světla je vytvořen ze spektra všech barev. Rozsah obsahuje barvy začínají červenou a pokračují oranžovou, žlutou, zelenou, modrou až po fialovou. Ale jedna důležitá barva zde chybí. Růžovou (neboli magneta, což je její oficiální název) tady jednoduše nenajdete. Ale pokud není růžová součástí barevného spektra, jak jí vlastně můžeme pozorovat?

Tady je pokus, který si můžete vyzkoušet: sledujte růžový obrazec níže přibližně minutu, potom se podívejte na prázdné bílé místo vedle obrázku. Co teď vidíte? Měli by jste vidět přetrvávající vjem. Jakou má barvu?

Přetrvávající vjem by se vám měl ukázat v zelené barvě. Ale proč je to tak důležité? Přetrvávající vjem se vždy zobrazí pomocí jeho komplementární barvy. Komplementární, nebo také doplňkové, barvy jsou přesně opačné těm barvám, které oko při pozorování vyhodnotí.

Běžně je rozšířená mylná představa, že červená je doplňková barva zelené. Nicméně, pokud provedete stejný pokus jako nahoře s červeným obrazcem, uvidíte tyrkysový přetrvávající vjem, jelikož červená barva je doplňkovou právě pro tyrkysovou. Stejně jako je oranžová pro modrou a žlutá pro fialovou.

Všechny tyto barvy světelného spektra mají doplňky, které existují mimo něj - kromě zelené. Všechny se zdají být určitým způsobem vyvážené. A o co jde? Je zelená barva zase nějakým způsobem diskriminována?

Světelné spektrum se skládá z rozsahu vlnových délek elektromagnetického záření. Červené světlo má největší vlnovou délku; fialová nejkratší. Barvy mezi nimi mají vlnové délky v oblasti rozmezí těchto dvou barev.

Když naše oči vnímají barvy, zjišťují to právě pomocí detekce rozdílných vlnových délek světla dopadajícího na sítnici. Barvy jsou rozlišovány pomocí jejich vlnové délky, mozek zpracuje tuto informaci a vytvoří vizuální zobrazení - barvu.

To znamená, že barvy vlastně existují pouze v našem mozku - světlo opravdu cestuje od objektů do našich očí a každý objekt dokáže dobře vysílat/odrážet rozdílný soubor vlnových délek světla; ale to, co v podstatě určuje bravu jako protiklad vlnové délky, je vytvořeno uvnitř mozku.

Pokud oči obdrží světlo o více vlnových délkách, barva vytvořená v mozku bude zformována jako souhrn konečných odezev sítnice. Například, pokud vnikne červené a zelené světlo do oka ve stejný čas, výsledným barevným produktem mozku bude žlutá, barva na polovině cesty mezi zeleným a červeným spektrem.

Takže, co nastane v případě, když oči současně zdetekují vlnové délky z obou konců světelného spektra (tj. červené a fialové světlo)? Obecně mohou nastat dva různé způsoby interpretace vstupních dat:

  • Součet vstupních odezev vyprodukuje barvu v půlce vzdálenosti spektra mezi červenou a fialovou (což by mohlo vytvořit zelenou barvu - nepříliš typickou kombinaci červené a fialové)
  • Vytvoří novou barvu v půlce vzdálenosti spektra

Růžová je důkazem toho, že mozek využívá možnosti b - patrně vytváří barvu spojující mezeru mezi červenou a fialovou, protože se taková barva v barevném spektru samotná nevyskytuje. Růžová nemá vlastní připsanou vlnovou délku, na rozdíl od ostatních barev světelného spektra.

Světelné spektrum neobsahuje některé barvy, protože nemá potřebu spojovat barvy, narozdíl od našeho mozku. Potřebujeme barvy, aby dávali smysl našemu světu, ale stejně potřebujeme, abychom těmto barvám rozuměli; dokonce i v případě, že to znamená používat opačné konce spektra a jejich spojování dohromady.

zdroj: http://www.null-hypothesis.co...

Související články

Články z rubriky Tajemství firmy,

« Vznik života Srstnatí mamuti »