Energie z kapek deště
Specialisté francouzské společnosti CEA-Leti a národního polytechnického institutu v Grenoblu pracují ve společném inovačním centru Minatec a provádějí zkoušky svého zařízení, které vyrábí energii z dešťových kapek.
Specialisté francouzské společnosti CEA-Leti a národního polytechnického institutu v Grenoblu (Institut national polytechnique de Grenoble) pracují ve společném inovačním centru Minatec a provádějí zkoušky svého zařízení, které vyrábí energii z dešťových kapek.
Podle jednoho z autorů projektu Thomase Jagera (Thomas Jager) shromažďování energie z dešťových kapek umožní získat proud pro zařízení s malým výkonem v případě, že nebude svítit slunce.
Proto, aby bylo určeno, kolik elektřiny může déšťposkytnout, vědci sestrojili pokusné zařízení, ve kterém kapky vody padají z výšky na tenkou destičku z polyvinyldenfluoridu (PVDF). Když kapky dopadnou na destičku PVDF o tloušťce 25 mikrometrů, vzniká v ní mechanické vlnění a tak vyvolávají generování proudu.
Díky experimentu bylo zjištěno, že zařízením dodávaný nepřetržitý výkon závisí na velikosti kapek, hustotě jejich dopadu a na ploše, zachycující déšť piezoelektrické látky. Vědci také vypočítali, že energie, kterou nese jedna kapka deště, kolísá od 2 microjoulů do 1 milijoulu v závislosti na průměru kapky.
Autoři experimentu tvrdí, že podobný systém s destičkou, plochou o několika čtverečních centimetrech, může poskytovat od několika microwattů do 10 miliwatů nepřetržitého výkonu.
Badatelé předpokládají, že jejich zpracování pomůže získávat nevelké dávky bezplatné energie tam, kde je těžké a také drahé měnit baterie. Podrobnosti o teorii a praxi sběru energie z kapek jsou zveřejněny ve dvou článcích (tut a zde) v časopise Smart Materials and Structures.
zdroj: http://www.physorg.com/news12...
Související články
- Zvěř na Madagaskar přicestovala na mořské vlně
- Vodíkové hospodářství a solární farmy
- Biologický řetězec horských průsmyků
- Hudba dešťových kapek v pyramidách
- Bezdrogový Cannabis pro olej a vlákna
- Geneticky modifikovaná bakterie umí fotit
- Vesmír v rukou studentů
Články z rubriky Technologie, Ideje, projekty, Tajemství firmy,
« Výroba paliva z CO2 Elektrický pickup »