Japonští mravenci jsou chovateli dobytka

Japonští útoční mravenci uštědřili dvojitý úder ekosystému Mauricia tím, že na ostrově změnili důležitý zdroj potravy domorodců – květy Roussea simplex, bohaté na nektar, na pastviny pro svůj skot, mšice.

Pod nejhorší hrozbou právě pastviny - květy, které byly násilím zbaveny přivandrovalými mravenci svého hlavního opylovače - modroocasých gekonů

Pod nejhorší hrozbou právě pastviny - květy, které byly násilím zbaveny přivandrovalými mravenci svého hlavního opylovače - modroocasých gekonů

Japonští útoční mravenci (Technomyrmex albipes - bělonohý mravenec) uštědřili dvojitý úder ekosystému Mauricia tím, že na ostrově změnili důležitý zdroj potravy domorodců - květy Roussea simplex, bohaté na nektar, na pastviny pro svůj skot, mšice. Pod nejhorší hrozbou právě pastviny - květy, které byly násilím zbaveny přivandrovalými mravenci svého hlavního opylovače - modroocasých gekonů.

Ale na místě zničeného ekologického svazu může vzniknout nový. Jako "černý pasažér" se na jedné z lodí dostal na Mauricius bělonohý mravenec. Není tak agresivní jako jeho argentinský příbuzný Linepithema humile, který už zachvátil část Severní Ameriky, a dokonce i Evropy, ale i strategii vedení boje si vybírá naprosto odlišnou. Argentinci nejprve zničí místní mravence, teprve pak přecházejí k "chovu dobytka" a sestavují "dojná stáda" mšic a jiného drobného hmyzu, které vylučují sladkou šťávu.

Bělonozí vojíni zpočátku nepředstavovali na ostrově vážnou konkurenci, mšice a jiný skot se vyskytoval hojně. Jako ve své vlasti v Japonsku, tak i na nově obsazeném území T. Albipes organizuje kolonie v počtu od 400 tisíc do miliónu jedinců. Nakrmit takový počet hladových krků vyžaduje využití všech způsobů a prostředků, od pojídání mrtvého hmyzu až po zmíněný "chov dobytka".

Právě tím se mauricijští imigranti také zabývají, protože ovládli na nektar bohaté květy Roussea simplex jako pastviny pro své svěřence. Určitě by si toho nikdo nevšiml, kdyby nebylo modroocasých gekonů, kteří zůstali bez svého hlavního zdroje potravy. Autoři článku v časopise Biotropicapoznamenali, že plazi obvykle každý den přicházeli pro sladký nektar, ale teď přestali na květy, které si vyhlédli mravenci, lézt.

V rozhovoru v New ScientistDenis Chanzen ze Stanfordské Univerzity, jeden z autorů práce, poznamenal, že to velmi ohrožuje existenci květu, i bez toho stojícího na pokraji vyhynutí.

zdroj: http://www.newscientist.com/a...

Související články

Články z rubriky Planeta, přiroda,

« Chodníčky buňek Zemský plášť »