Barevné rozdíly mužské a ženské tváře

Vědci právě objevili nepostřehnutelný, ale velmi jasný, rozdíl lidských tváří. Tato odlišnost není na první pohled zcela zřetelná, ale lidé ji velmi dobře cítí - zjistil Michael Tarr se svými kolegy z Braunovy univerzity (Brown University).

Mužské tváře jsou trochu červenější než ženské, ženské tváře jsou víc zelené

Mužské tváře jsou trochu červenější než ženské, ženské tváře jsou víc zelené

Mužské tváře jsou trochu červenější než ženské, ženské tváře jsou víc zelené. K takovému závěru dospěl Michael Tarr se svými kolegy z Braunovy univerzity (Brown University), když podrobil počítačové analýze po stovce fotografií mužských a ženských tváří, které byly snímány za stejného osvětlení bez použití kosmetických přípravků (tuto základnu Michaelovi poskytli jeho kolegové z Německa). Speciální analyzátor určoval na tvářích podíl červené a zelené barvy.

Ukázalo se, že korelace mezi odstínem kůže a pohlavím je naprosto pevné. "Už jen když budeme sledovat pouhou barvu tváře, můžeme v 70 až 80 procentech spolehlivě určit, zda jde o ženu či muže", - prohlásil Tarr.

Vypadá to, že lidé přiřazují jednotlivé tváře k jednomu, či druhému pohlaví a využívají při tom jiné znaky (rysy, proporce). Ale Michael si myslí, že v podvědomí využíváme jako doplňkovou informaci také barvu kůže, abychom se rozhodli, zda před námi stojí žena či muž.

Aby si mohl Tarr ověřit svůj předpoklad, provedl následující pokus. Na základě úvodních 200 fotografií vytvořil "průměrnou" tvář, která byla zbavena rysů, které by jednoznačně určovaly pohlaví. Dále, tuto tvář ukazoval třem respondentům, přičemž pokaždé byl obrázek opatřen "vizuálním šumem", který obsahoval více červených nebo zelených bodů. Šum ještě více zvyšoval nejednoznačnost rysů tváře.

Respondenty požádali, aby určili, zda pozorují ženskou nebo mužskou fyziognomii. Po 20 tisících identifikacích vědci sestavili statistiku a zjistili, že prakticky vždy červenější tváře respondenti označili jako mužskou a zelenější, jako ženskou tvář.

Tarr zdůrazňuje, že nemá biologické důkazy, které by dokazovaly, jakou souvislost má pigment a pohlaví, i když na základě stejných snímků zjistil, že v průměru jsou mužské tváře tmavší než ženské (nezávisle na rase), z čehož vyplývá, že obsahují více pigmentu.

Michael předpokládá, že světlejší (a zelenější) pokožka žen jim pomáhá zvládat více ultrafialového záření, které je potřebné pro vytváření vitamínu D, což je biologická odlišnost, která se mimo jiné vysvětluje reproduktivní funkcí (vitamín je potřebný i v průběhu těhotenství a při kojení).

Americký badatel předpokládá, že nalezené zákonitosti, vědcům nejen pomohou lépe se zorientovat v mechanismu našeho vnímání, ale může se hodit i v pracovní technice. Například, v systémech rozpoznávání tváří, které mají určit pohlaví (může to být užitečné v reklamě a v řadě jiných praktických oblastech), ale tyto údaje mohou také pomoci lépe poznat (možná i zdokonalit) používání make-upu.

zdroj: http://www.livescience.com/cu...

Související články

Články z rubriky Společnost, lidé, Medicína, zdraví,

« Šamani kouřili Jeskynní lidé »